Esa-Pekka Salonen bude novým ředitelem Sanfranciských symfoniků

Novým hudebním ředitelem orchestru San Francisco Symphony se v září 2020 stane Esa-Pekka Salonen. Vystřídá tak dosavadního ředitele Michaela Tilsona Thomase, který orchestr vede již pětadvacet let. Nastupující Salonen povede těleso již ve dnech 18. – 20. ledna 2019 s programem hudby islandské skladatelky Anny Thorvaldsdottir, Richarda Strausse a Jeana Sibelia. V nacházející sezóně mimo jiné doprovodí SFS na turné po Asii.

Hned od prvního setkání jsme všichni – vedení San Francisco Symphony, hráči i já – přetékali nápady. Možnosti orchestru byly najednou přímo před námi. Máte tu špičkový americký orchestr na místě, kde se věci dávají do pohybu, kde se způsoby řešení vždy zkoumaly a kde se problémy nejdříve identifikují a pak řeší. V San Francisku samotném i v tamním orchestru vidím jak velké ideje, tak skutečnou práci, což je pro mne neodolatelné,“ uvedl Esa-Pekka Salonen.

S tímto rozhodnutím je spojen i nový model vedení orchestru: od nynějška bude s novými nápady a celkovým směřováním přicházet celkem osm uměleckých partnerů z různých odvětví. Společně s orchestrem a jeho novým ředitelem budou nadále podporovat uměleckou vizi experimentování a inovace, pro kterou je sanfranciský ansámbl vyhlášený. V tomto výběru usedne klavírista, producent a skladatel Nicholas Britell, sopranistka Julia Bullock, flétnistka Claire Chase, skladatel Bryce Dessner, houslista Pekka Kuusisto, skladatel Nico Muhly, odbornice na umělou inteligenci a robotiku Carol Reiley a jazzová umělkyně Esperanza Spalding. Všichni zmínění se aktivně věnují propagaci umění a vědy.

Mezi Esa-Pekkou a orchestrem byla vždy výborná energie. Za roky spolupráce jsme se chtěli dále sblížit a teď jsme nadšeni z nadcházející kapitoly s nanejvýš oddaným hudebníkem a zastáncem klasické hudby,“ dodává houslistka Melissa Kleinbart.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější