úterý, 20. leden 2015

Eduarda Nápravníka připomene koncert v Ruském středisku vědy a kultury

Napsal(a) 

Pavlína Senič, foto Jakub Ludvík Pavlína Seničfoto: Jakub Ludvík

22. ledna 2015 se v Ruském středisku vědy a kultury uskuteční „Koncert vokální hudby“, jeden z vrcholů 6. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Eduarda Nápravníka. Díla E. F. Nápravníka, P. I. Čajkovského, A. Dvořáka, S. V. Rachmaninova , E. Kálmána a dalších přednesou světově uznávaná sopranistka ukrajinsko-ruského původu Marina Vyskvorkina, ukrajinský basbarytonista Jurij Kruglov, srbská sopranistka Pavlína Senič a český barytonista Marek Šulc. Doprovodí je klavíristé Marina a Vjačeslav Grochovští a hráč na saxofon Felix Slováček jr.

Tento ročník festivalu Eduarda Nápravníka je o to významnější, že hudební veřejnost slaví 175 let od narození tohoto významného hudebníka. Festival byl zahájen 23. srpna 2014 v Býšti a do března 2015 proběhne celkem v 11 českých městech.

Na význam Eduarda Nápravníka se v České republice často zapomíná. Jeho vliv na světový hudební odkaz je však neoddiskutovatelný. Je spjat hlavně s ruským Mariinským divadlem v Petrohradu, kde působil 53 let, z toho skoro 48 let jako šéfdirigent. Během této doby tu Nápravník uvedl 79 premiér, z toho 45 ruských oper. Jeho nastudování se často stala příkladem pro světovou scénu. Nápravník byl svým způsobem zakladatelem Mariinského divadla. Díky jeho úsilí bylo divadlo  trvale přičleněno ke scéně carských divadel a dlouhodobě patří k nejznámějším světovým scénám. Nápravník se v Rusku oženil, vzal si pěvkyni Olgu Schroderovou a získal v roce 1888 dědičný šlechtický titul.

Sám Nápravník složil mimo jiné několik oper, z nichž k nejznámějším patří dílo Dubrovskij s textem Alexandra Sergejeviče Puškina.

Eduard Nápravník, 1904 Eduard Nápravník, 1904

Ruští muzikanti si Eduarda Nápravníka velmi vážili jako znamenitého dirigenta a posléze i skladatele. To všechno dokazuje například i jeho dlouholeté osobní přátelství s Petrem Iljičem Čajkovským, jenž přímo jemu věnoval operu Panna Orleánská. „Velkolepý muzikant a vedoucí hudební části divadla dovedl orchestr na evropskou úroveň,“ řekl o Eduardu Nápravníkovi světově proslulý dirigent Valerij Gergiev, současný umělecký ředitel Mariinského divadla.

Ředitel festivalu Vjačeslav Grochovský uvádí: „Organizační výbor Mezinárodního hudebního festivalu Eduarda Nápravníka si uvědomuje jeho význam nejen pro českou nebo ruskou hudební kulturu, ale pro kulturu celosvětovou. Jeho osobnosti přitom nebyl v předchozích letech věnován prakticky žádný prostor. Považovali jsme to za ostudu, a proto jsme se rozhodli, že tuto chybu spolu s kolegy napravíme. Tak vznikla myšlenka uspořádat mezinárodní festival Eduarda Nápravníka.“

Ředitel Ruského střediska vědy a kultury Leonid Gamza zdůraznil: „Eduard Nápravník – to je veličina, génius, kterého zná v Rusku prakticky každý hudebník. V Mariinském divadle je salonek, který je po Nápravníkovi pojmenován, o tomto mimořádném hudebníkovi a jeho vlivu na rozvoj ruské operní a baletní scény byly napsány mnohé disertace a studie. Pro Ruské středisko vědy a kultury je již dobrou tradicí pořádat jeden z koncertů Festivalu Eudarda Nápravníka. Jsme vděční Felixi Slováčkovi se synem a Vjačeslavu Grochovskému za to, že pomáhají uchovávat povědomí o tomto velikém českém hudebníkovi, bez jehož přispění by současná ruská hudební scéna zdaleka nebyla tím, čím je.“

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.