úterý, 18. srpen 2015

Dvořákovu Prahu za tři týdny zahájí Yo-Yo Ma s Českou filharmonií

Napsal(a) 

Yo-Yo Ma, foto Todd Rosenberg Yo-Yo Mafoto: Todd Rosenberg

Zahájení hudební sezony bude i letos patřit Dvořákově Praze, která vypukne symbolicky v době, kdy si připomínáme výročí narození světového skladatele Antonína Dvořáka. Datum 8. září má tentokrát v programu nadcházejícího festivalu další význam. Shodou okolností si v ten samý den narozeninové gratulace dopřeje i nestor světového dirigentského umění Christoph Von Dohnányi, jenž vystoupí v sobotu 12. září v Rudolfinu s věhlasným londýnským ansámblem Philharmonia Orchestra London a houslistkou Carolin Widman. V neděli 13. září bude pak Rudolfinum patřit dalším vzácným hostům z Londýna - Orchestru Academy of St Martin in the Fields, jehož soundtrack k Formanově filmu Amadeus oblétl svět. Vystoupí společně s německou klarinetistkou Sabine Meyer. Ta byla na počátku 80. let jednou z prvních žen v orchestru Berlínských filharmoniků a šéfdirigent Herbert von Karajan musel tehdy svést o její výsadní místo s ostatními hráči boj. Festival 7. září slavnostně otevře Česká filharmonie a violoncellista Yo-Yo Ma.

Zatímco Antonín Dvořák by letos oslavil 174 narozeniny, dirigentovi Christophovi Von Dohnányimu popřeje festival k 86 letům života požehnaného talentem a světovým úspěchem. Během své umělecké dráhy ovlivnil několik generací hudebníků, dirigoval v nejslavnějších operních domech a spolupracoval s většinou nejvýznamnějších těles Evropy i Ameriky. Cleveland Orchestra coby šéfdirigent přivedl k renomé nejlepšího amerického orchestru, dlouhých jedenáct let stál v čele londýnských filharmoniků a post šéfdirigenta zastával i v NDR Sinfonieorchester Hamburk

Slavný dirigent provede s Philharmonia Orchestra London orchestrální fantazii Nezodpovězená otázka Charlese Ivese, Koncert pro housle a orchestr „Památce anděla“ od Albana Berga s houslistkou Carolin Widman a Devátou “velkou” symfonii Franze Schuberta.

Osmý ročník festivalu nabídne od 7. do 23. září i další orchestry zvučných jmen: Tonhalle-Orchester Zürich či Freiburger BarockorchesterRené Jacobsem. Slavnostní zahájení bude patřit věhlasnému violoncellistovi Yo-Yo Ma a České filharmonii, která se představí i další festivalové večery, včetně toho závěrečného. Program dále doslova zdobí houslistka Lisa Batiashvili, violoncellista Gauthier Capuçon, houslista David Garrett nebo pianista Piotr Anderszewski. Pianista Ivo Kahánek pozval letos do komorní řady smyčcová kvarteta Emerson Quartet a Tetzlaff Quartet. Ve formátu Opera in Concert zazní Mozartův Don Giovanni. Spirituální koncert bude letos věnován dílu mimořádného komponisty Arvo Pärta v podání Estonského filharmonického komorního sboru, který za nahrávky děl svého krajana získal dvě ceny Grammy a řadí se na mezinárodní scéně k nejlepším vokálním tělesům současnosti.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.