středa, 27. srpen 2014

Dvořákova Praha láká mladé publikum na vstupné za hubičku a koncerty bez fraku

Napsal(a) 

Narek Hakhnazaryan, foto Ruth Crafer Narek Hakhnazaryanfoto: Ruth Crafer

Pouhá stokoruna stačí studentům k tomu, aby vyrazili na festival Dvořákova Praha. Za symbolické vstupné mohou navštívit koncerty světově proslulých hudebníků i svých talentovaných vrstevníků. Navíc na dva koncerty v rámci Dne D (debutového dne Dvořákovy Prahy) na 19. září si nemusí dělat hlavu s večerní garderobou a vyrazit v neformálním oblečení. Během večera vystoupí trojice vynikajících hudebníků, kteří i přes svůj nízký věk stihli ovládnout podia mnoha světových koncertních síní. Před české publikum předstoupí poprvé a rovnou na hlavní festivalové scéně v Rudolfinu. Samostatné recitály přednesou vynikající kanadský klavírista polského původu Jan Lisiecki a fenomenální klavíristická dvojčata z USA, sestry Christina a Michelle Naughtonovy. Posluchače zavedou do dob, kdy čtyřruční hra na klavír patřila k vyhledávané domácí zábavě. 19. září je ideálním dnem zažít i třeba vlastní debut na koncertě vážné hudby. 

Dvořákova Praha dává prostor vyniknout i dalším mladým umělcům, a to přímo v hlavním programu po boku nejvýznamnějšího českého orchestru České filharmonie a v dvořákovském repertoáru: všechny tři Dvořákovy instrumentální koncerty zazní v podání mladých interpretů: houslista Josef Špaček se představí na zahajovacím koncertě 8. září, teprve sedmnáctiletý čínský klavírista Niu Niu usedne za Steinwaye v Rudolfinu 12. září a šestadvacetiletý arménský violoncellista Narek Hakhnazaryan jej vystřídá o dva dny později jako sólista v H moll koncertu, 14. září. „Dvořákova Praha fandí mladým na obou stranách koncertních sálů, těm talentovaným, kteří vstupují na pódium i těm, kteří si hudbu přicházejí poslechnout," říká ředitel festivalu Marek Vrabec a dodává: „Sólisty koncertů s Českou filharmonií připravuje pro jejich velkých den osobně její šéfdirigent Jiří Bělohlávek, v duchu inspirativního dvořákovského ducha."

Všichni držitelé platných průkazů ISIC do 26 let se mohou stát zdarma členy Klubu mladých Dvořákovy Prahy a získat možnost zakoupit tzv. studentský speciál za pouhých 100 Kč na festivalové večerní koncerty, včetně hlavních hvězd jako Izraelská filharmonie v čele se Zubinem Mehtou, Velký symfonický orchestr P. I. Čajkovského, elitní výběr členů Vídeňské a Berlínské filharmonie, Komorní orchestr Vídeň – Berlín či sólistů jako je klavírista Krystian Zimerman nebo houslový virtuóz Vadim Repin. Dále mohou členové Klubu mladých obdržet zdarma koncertní programy či čerpat 20% slevu vstupného (vstupenky od III. kategorie).

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.