pátek, 20. červenec 2018

Don Giovanni se v srpnu vrací domů

Napsal(a) 

, foto ND foto: ND

Opera Wolfganga Amadea Mozarta plná lásky, vášně a intrik se vrací na „domovské“ jeviště Stavovského divadla. Inscenace, kterou v Praze během minulé sezony oživil Plácido Domingo dvěma slavnostními provedeními k 230. výročí světové premiéry Dona Giovanniho, bude uvedena od 9. do 31. srpna 2018. V produkci vystoupí sólisté Opery Národního divadla a Státní opery a za doprovodu Orchestru a Sboru Státní opery pod taktovkou Richarda Heina a Jiřího Štrunce.

Toto uvedení Dona Giovanniho je holdem nejen Mozartovi, nýbrž také dvěma osobnostem české i světové divadelní historie – režisérovi Václavu Kašlíkovi a scénografovi Josefu Svobodovi. Jejich inscenace Dona Giovanniho vznikla roku 1969, novodobá replika pak ve zpracování režiséra Jiřího Nekvasila, scénografa Daniela Dvořáka a kostýmního výtvarníka Theodora Pištěka v roce 2006.

Výrazná scénografie invenčně pracuje s architektonickými prvky hlediště Stavovského divadla, kdy nechává pokračovat proscéniové lóže jako hlavní prvek dekorace dále do jeviště. Zúročuje tak skutečnost, že jde o místo světové premiéry této „opery oper“, která se zde uskutečnila pod taktovkou samotného skladatele 29. října 1787.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.