pátek, 1. květen 2020

Dobršská brána letos povede do světa akordeonu a harmoniky

Napsal(a) 

Yvonnick Prené, foto Miles Bitton Yvonnick Prenéfoto: Miles Bitton

Mezinárodní Festival Dobršská brána ve svém letošním 4. ročníku opět nabídne vhled do světa soudobé hudby napříč žánry. Ve dvou dnech – 14. a 15. srpna – poskytne platformu k hledání nových souvislostí mezi tradiční, klasickou a soudobou hudbou. Jednotlivé koncerty festivalu se uskuteční na různých místech jihočeské Dobrše – v areálu tvrze a zámku, u kaple sv. Jana a Pavla či v kostele Zvěstování Panny Marie.

Jednotícím prvkem letošního ročníku je nástroj harmonika, tedy akordeon a harmonika foukací. Ty uslyšíme v různých kombinacích včetně volné improvizace. Zazní tak jazz ve všech jeho podobách a barvách, lidové písně, skladby komponované na odkazu národního folkloru z celého světa i kompozice určené přímo pro ty které konkrétní interprety nebo interpretky. V Dobrši letos vystoupí mimo jiné zakladatel New York Harmonica School Yvonnick Prené se svým kvartetem složeným ze špičkových současných francouzských jazzmanů (Scott Trixier, Michael Valeanu, Clovis Nicolas), česká skladatelka, zpěvačka a akordeonistka Vesna Cáceres, zpěvačka Iva Marešová společně s akordeonistou Aliaksandrem Yasinskim, kytaristou Michaelem Vašíčkem a dalšími hudebníky ve svém autorském projektu world music; finský elektroakustický hudebník a akordeonista Kimmo Pohjonen; české akordeonové trio Check Accordion Trio, písničkářka Eliška Sýkorová; Daniel Mille Quartet s programem zaměřeným na argentinské tango Ástora Piazzolly; jazzové uskupení Ondřej Zámečník Quintet; italské duo Gianni Coscia (akordeon) – Gianluigi Trovesi (klarinet) v nadžánrovém projektu propojujícím klasickou hudbu, jazz, blues a improvizaci či virtuózní duo Grégoire Maret (foukací harmonika) a Edmar Castañeda (harfa).

Související položky (podle značky)

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.