úterý, 1. srpen 2017

Dobrš letos otevře poprvé festivalovou bránu

Napsal(a) 

Nils Okland Ensemble Nils Okland Ensemble

Jihočeská Dobrš se letos může těšit na první ročník nového festivalu. "Festival Dobršská brána – brána do světa hudby si klade za cíl představit muzikanty, kteří jsou ve své tvorbě otevřeni mnoha různým vlivům a spojují v ní hudbu lidovou s jazzem a komorní hudbou. Motto "Brána do světa hudby" naznačuje, že hudbu nemá smysl rozdělovat na nějaké styly. Festival též navazuje na historické tradice místa, kdy Dobrš byla kulturním a společenským centrem regionu, oživuje tradici hudebních produkcí v 60. a 70. letech minulého století, kdy sál hostince "U Dražných" byl centrem hudební produkce neoficiálního proudu, ideově a politicky tehdy nežádoucího. Poprvé v České republice se na festivalu představí zahraniční muzikanti Garth Knox (Irsko), Nils Økland (Norsko), Barry Guy a Maya Homburger (Šýcarsko, Velká Británie). G. Knox vstoupí nejen na sólovém koncertu, ale i se svým Sartarello Quartet (Irsko, Francie). Hudebníci přijedou do Dobrše již den před festivalem a připraví společné vystoupení, které se odehraje na závěr festivalu a bude k vidění právě jen na něm," uvedla za organizátory festivalu tisková mluvčí Květa Čulejová.

Jednotícím prvkem festivalu jsou smyčce, které budou znít v různých nástrojových kombinacích, ale i sólově, hrát volnou improvizaci, skladby napsané původně pro jiný nástroj i kompozice určené přímo pro tyto konkrétní interprety. Součástí festivalu bude i přednáška předního irského hudebního skladatele Johna Buckleyho. Jednotlivé koncerty festivalu se uskuteční na různých místech Dobrše. Sólové recitálu budou v kostele Zvěstování P. Marii, některá vystoupení v areálu tvrze a zámku, jiná ve zvonici sv. Jana a Pavla. Závěrečná společná hudební improvizace všech účinkujících a příležitost k tanci pro všechny přítomné proběhne v sále bývalé místní hospody U Dražných. Posluchači i hudebníci se tak seznámí s Dobrší, jejími tradicemi a památkami zblízka. Kompletní program na dobrsskabrana-fest.cz.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.