pondělí, 2. září 2019

Do Prahy míří violisté z celého světa, uskuteční se tu první ročník soutěže Oskara Nedbala

Napsal(a) 

První ročník mezinárodní violové soutěže Oskara Nedbala se uskuteční 1.–3. listopadu na New York University Prague. Do Prahy se tak na začátku listopadu sjede 76 violistů z 27 zemí. Soutěž bude dvoukolová a v neděli večer čeká návštěvníky závěrečný koncert vítězů.

Mezinárodní violová soutěž vyvolala velký zájem nejen u české odborné veřejnosti, ale především u mladých violistů po celém světě. Pořadatelé tedy byli nuceni zastavit příjem přihlášek o šest týdnů dříve oproti původně plánovanému termínu uzávěrky. „Doufali jsme, že se naše soutěž setká s kladnou odezvou, nicméně takto mimořádný zájem předčil všechna naše očekávání. Máme obrovskou radost. Je to znamení, že se nám povedlo započít nový úspěšný projekt pro mladé violisty,“ říká violistka Kristina Fialová, ředitelka a zakladatelka soutěže.

V porotě kromě ní usednou další renomovaní violisté a pedagogové, budou to Tim Frederiksen (Dánsko) - předseda poroty, Stephanie Baer (USA), Jan Pěruška (Česká republika), Jensen Horn-Sin Lam (Rakousko) a Sheila Browne (USA/Čína). Vítěz soutěže si odnese mimo jiné mistrovský smyčec od Luboše Odlase a všichni laureáti se kromě finančních cen mohou těšit i na věcné ceny od společností Gewa strings, Wittner nebo od Českých hudebních nástrojů. Mimořádné ceny jsou určeny také pro nejlepšího českého soutěžícího či za nejlepší interpretaci Sonáty Bohuslava Martinů (pod záštitou Nadace Bohuslava Martinů).

Po celou dobu konání jsou soutěžní koncerty a vyhlášení volně přístupné veřejnosti. Organizace je umožněna díky finanční podpoře Magistrátu hl. m. Prahy, městské části Praha 1, Nadaci Život umělce a Nadaci Český hudební fond. Partnerem soutěže je New York University Prague.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.