pondělí, 14. březen 2022

Do Ostravy dorazí Grigorij Sokolov. Na sólovém recitálu uvede Beethovena, Brahmse a Schumanna

Napsal(a) 

Grigorij Sokolov, foto Vico Chamla Grigorij Sokolovfoto: Vico Chamla

Grigorij Sokolov, klavírista obdivovaný pro svůj vizionářský vhled, spontánnost a oddanost hudbě, absolvoval více než tisíc koncertů po celém světě. Je vždy plně soustředěný na hru a říká se o něm, že je to velmi seriózní pianista, jehož vystoupení odhalují hlubší duchovní významy hudby. Grigorij Sokolov působí především jako sólový klavírista, poměrně málo nahrává a v posledních letech vůbec nekoncertuje s orchestry. O to vzácnější je tak příležitost vidět a slyšet jej u příležitosti jeho ostravského recitálu. V pátek 18. března od 19 hodin vystoupí ve společenském sále Domu kultury města Ostravy.

Na rozdíl od mnoha pianistů se Grigorij Sokolov zajímá o mechanismus a nastavení nástrojů, na které hraje. Tráví hodiny zkoumáním jejich fyzických vlastností, konzultacemi a spoluprací s klavírními techniky, aby dosáhl svých ideálních požadavků. „Na pochopení klavíru potřebujete hodiny, protože každý má svou vlastní osobnost a hrajeme spolu,“ vysvětluje Sokolov. V Ostravě provede 15 variací a fugu Es dur op. 35 Ludwiga van Beethovena, Tři intermezza op. 117 Johannesa Brahmse a Schumannovu Kreislerianu.

Janáčkova filharmonie se vymezuje vůči jakémukoli násilí či aktivitě porušující lidská práva a svobodu. Nespolupracujeme a nebudeme spolupracovat s nikým, kdo je zastáncem probíhajících útoků na Ukrajinu. Nadále však pokračujeme v komunikaci s umělci ruského původu, kteří vyjadřují Ukrajině svou podporu. Tak, jak to učinili například šéfdirigent JFO Vassilij Sinajskij nebo dirigent Andrej Borejko, který ostatně vedl náš koncert věnovaný Ukrajině,“ sděluje ředitel JFO Jan Žemla a dodává: „i přes současnou situaci jsme tedy o změně programu neuvažovali. Grigorij Sokolov je osobnost silně humanisticky zaměřená, soustředěná pouze a jen na hudbu, odsuzující jakoukoli válku celou svou podstatou a svým uměním, naprosto neutrálním a pacifistickým životním postojem a v neposlední řadě i místem, které si pro svůj život téměř před třiceti lety vybral, italskou Veronou.

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 701

Novinky emailem

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.