čtvrtek, 6. září 2018

Diversní inventura soudobé i středověké hudby s Ivou Bittovou

Napsal(a) 

Ensemble Opera Diversa, foto operadiversa.cz Ensemble Opera Diversafoto: operadiversa.cz

Ensemble Opera Diversa se 21. září vrací do prostor kaple Káznice na brněnském Cejlu. Nezávislý hudební soubor zve na v pořadí druhou „diversní inventuru“ soudobých či málo známých děl. Křehké skladby Miloslava Ištvana (Solitudo pro 11 smyčcových nástrojů) a Ondřeje Šárka (Tři věty pro smyčce) pro smyčcový orchestr se střídají se středověkými chorálními zpěvy a improvizací v podání Ivy Bittové.

Dialog Milosrdenství a Spravedlnosti pochází ze znovuobjeveného Rajhradského rukopisu, výjimečné českojazyčné památky z 15. století, která svým repertoárem navazuje na zpěvy pro Svatý týden z Jistebnického kancionálu. Jednoduchá struktura chorálního kantika Benedictus pak poslouží jako základ pro improvizaci Ivy Bittové. Pod vedením Gabriely Tardonové se dále představí Vladimír Maňas (zpěv) a Žaneta Vítová (akordeon).

Na závěr spojí síly sólisté i orchestr k premiérovému uvedení orchestrální verze skladby Vlny podle Karla Miloty od Vojtěcha Dlaska.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.