neděle, 13. červenec 2014

Dirigent Lorin Maazel zemřel

Napsal(a) 

Foto Jennifer Taylor Foto Jennifer Taylor

Lorin Maazel (6. 3. 1930 - 13. 7. 2014)

Americký dirigent Lorin Maazel zemřel ve věku 84 let. Příčinou smrti byly komplikace spojené se zápalem plic. Ze zázračného dítěte - Maazel poprvé dirigoval ve svých devíti letech - se postupem času stal jeden z nevýznamějších dirigentů posledních desetiletí. Působil mimo jiné jako hudební ředitel Newyorských filharmoniků (2002-09), Symfonického orchestru Bavorského rozhlasu (1993–2002), v letech 1982–84 byl uměleckých ředitelem a hlavním dirigentem Vídeňské státní opery, od roku 1965 zastával post uměleckého ředitele a šéfdirigenta v Deutsche Oper Berlin.

Maazel se narodil v Paříži a svoje hudební studia začal jako malý houslista v pěti letech, o dva roky později se začal věnovat studiu dirigování. Byl znám svou fenomenální pamětí a dirigováním zpaměti. Kromě hudby studoval jazyky, matematiku a filosofii na Univerzitě Pittsburgh. V roce 1953 debutoval jako dirigent v Evropě a v roce 1960 se stal prvním Američanem, který dirigoval na Bayreuthském festivalu.

Během své dlouhé kariéry se Lorin Maazel soustavně věnoval nahrávací činnosti pro několik labelů. Jeho pojetí velice často rozdělovala odbornou kritku na několik táborů, velkého uznání se ale dočkaly především komplety Sibeliových a Čajkovského smyfonií s Vídeňskou filharmonií pro Deccu. S Clevelandskými filharmoniky nahrál kompletní Beethovenovy symfonie a Mahlerovy symfonie nahrál dokonce dvakrát - poprvé s Vídeňskými filharmoniky (z tohoto kompletu zaznamenala obrovský úspěch především Čtvrtá symfonie) a podruhé v roce 2011, opět s Vídeňskou filharmonií, kterou po 11 let pravidelně řídil na jejích Novoročních koncertech.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.