středa, 25. září 2019

Cyklus varhanních recitálů ve Smetanově síni zahájí Benjamin Righetti

Napsal(a) 

Varhany ve Smetanově síni, foto archiv FOK Varhany ve Smetanově sínifoto: archiv FOK
Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK v letošní sezóně představí nový cyklus dopoledních varhanních recitálů ve Smetanově síni Obecního domu. Celkem proběhnou tři koncerty – první z nich se koná již v sobotu 28. září od 11 hodin a představí se na něm švýcarský varhaník Benjamin Righetti. Další koncerty budou patřit recitálům Pavla Svobody a Balásze Szabó.

Benjamin Righetti je titulárním varhaníkem v gotickém chrámu sv. Františka v Lausanne. Mimo to pravidelně koncertuje, nahrává a vyučuje na místní Hudební univerzitě. „V jeho recitálu zazní monumentální Desátá „románská“ varhanní symfonie Charlese-Marii Widora, který přes šedesát let vládl kůru v legendárním pařížském kostele Saint-Sulpice. Rovněž Maurice Duruflé působil na své kruchtě velmi dlouho, přičemž z hlediska varhanního jde o klíčové místo Paříže, vždyť kostel St-Étienne-du-Mont má nejstarší varhanní skříň ve městě,“ přibližuje program koncertu dramaturg cyklu Martin Rudovský.

Unikátní varhany ve Smetanově síni pocházejí z roku 1912, na výrobě se podílela firma Jan Tuček z Kutné Hory a německá firma Heinrich Voit a synové z Durlachu u Karlsruhe. Varhany mají tři manuály, 72 rejstříků a přes 4000 píšťal. Zajímavostí je, že byly navrženy tak, aby varhaník mohl sedět kdekoli na pódiu, tedy s atypickým pojízdným elektrickým hracím stolem.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.