středa, 27. květen 2020

Concertino Praga otvírá přihlášky pro příští ročník: Chce posílit tradici komorní hry

Napsal(a) 

Finalista Concertina Praga 2020 Jan Schulmeister, foto Michal Kobrle Finalista Concertina Praga 2020 Jan Schulmeisterfoto: Michal Kobrle

Od dnešního dne do konce ledna 2021 je možné hlásit se do dalšího ročníku rozhlasové soutěže pro mladé hudebníky Concertino Praga. Pětapadesátý ročník bude patřit dvěma kategoriím, hře na sólový nástroj a komorní hře. Finálová soutěžní kola se uskuteční před publikem v rámci mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha v září 2021. Kromě toho čeká na vítěze stipendium, profesionální rozhlasová nahrávka a série koncertů.

V roce 2020 se soutěže účastní pouze sólisté, ale komorní hra není na Concertino Praga ničím neobvyklým.Ročník 2021 naváže vedle sólových oborů na tradici soutěžení v komorní hře. Ta byla vždy pýchou české interpretační školy a Concertino Praga historicky přivedlo na pódium zárodky budoucích světových komorních souborů. Doufáme, že se podaří v nadcházejícím ročníku tuto tradici posílit,“ uvedl intendant Akademie klasické hudby Jan Simon.

Absolutní vítězové v každé kategorii získají možnost natočit vlastní propagační nahrávku v Českém rozhlase. Nejlepší sólisté a komorní soubory obdrží od Akademie klasické hudby stipendia ve výši 5 000, 2 800 a 1 700 eur pro své další vzdělávání na interpretačních kurzech nebo na nákup nového nástroje. Vybraní muzikanti se poté během září představí na tradičním Jihočeském festivalu Concertino Praga. Za Český rozhlas dodávám, že souběh dvou kategorií bude po organizační stránce trochu výzvou a uvidíme, zda to nebude znamenat tříštění sil i pro soutěžící. Z posledních let máme zkušenosti, že po zážitku z naší soutěže a koncertního turné na jihu Čech, se nám soutěžící vracejí jako členové komorních souborů či opačně,“ shrnuje Kateřina Konopásková, ředitelka Výroby Českého rozhlasu.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.