Concertgebouw ustoupila tlaku a umožnila vystoupit souboru Jerusalem Quartet

Jerusalem Quartet na festivalu Dvořákova Praha 2022. Zdroj: web Dvořákovy Prahy

Nizozemská koncertní síň Concertgebouw se tento týden rozhodla zrušit plánovaná vystoupení izraelského smyčcového kvarteta Jerusalem Quartet, která měla proběhnout 16. a 18. května, kvůli obavám o bezpečnost. „Concertgebouw k tomuto rozhodnutí dospěla kvůli ohlášeným demonstracím a aktuálnímu vývoji protestů v Amsterodamu, uvedla kulturní instituce s tím, že kvůli probíhajícím propalestinským akcím, doprovázeným násilnými střety, by nebyla schopna zajistit bezpečnost hudebníků, návštěvníků ani svých zaměstnanců.

Proti tomuto rozhodnutí se však zvedla vlna nevole, petici založenou britským pianistou Dannym Driverem  podepsalo přes 13 000 signatářů. Rozhořčeně protestovaly i významné hudební osobnosti Martha Argerich, Anne-Sophie Mutter, Semjon Byčkov, Simon Rattle, Mischa Maisky a Lahav Shani (viz níže).

Concertgebouw nakonec rozhodnutí přehodnotila a v sobotu 18. května koncert Jerusalem Quartet proběhl, i když za zpřísněných bezpečnostních opatření. Pořadatelé na svých stránkách ujišťovali, že za původním záměrem koncerty zrušit stálo pouze zvážení bezpečnostních rizik.

Jerusalem Quartet. Foto: Felix Broede

Prohlášení významných hudebních osobností, odsuzujících kroky amsterodamského Concertgebouw, z 16. května:

My, níže podepsaní, vyjadřujeme své nejhlubší rozhořčení nad rozhodnutím zrušit dvě vystoupení Jerusalem String Quartet v Concertgebouw v Amsterdamu. Vedení sálu ustoupilo hrozbám demonstrantů z obavy, že by představení mohla být narušena a potenciálně ohrožena veřejnost, zaměstnanci a umělci. Zdůvodnění tohoto rozhodnutí je zásadně chybné. Zodpovědnost za bezpečnost  je věcí policie a bezpečnostních služeb, nikoli kompetencí kulturní instituce. 

Máme to štěstí, že žijeme ve světě, kde existuje svoboda slova a projevu; kde je pluralita názorů nejen tolerována, ale i podporována. Tyto svobody nejsou výběrové a musí být aplikovány na všechny a respektovány všemi jako celek.

Naši svobodu neohrožují vystoupení Jerusalem Quartetu, nýbrž ti, kteří vyhrožují narušováním veřejného pořádku, pokud nebudou splněny jejich požadavky. Ustoupit těmto hrozbám není jen aktem slabosti, ale i jasným signálem, že nejsme ochotni nebo připraveni bránit naše demokratické hodnoty a náš způsob života. To není přijatelné a je to vysoce nebezpečné, protože to podkopává samotné základy naší společnosti.

Má snad být bezpečnosti dosaženo tím, že ustoupíme tyranům? Tím, že nechceme být rušeni? Doufat, že se to přežene a my můžeme pokračovat ve stavbě mostů k lepšímu světu?

Svobody, pro které tolik lidí přišlo o život, nejsou zaručeny navždy, pokud je nebudeme chránit a nadále za ně bojovat.

Semjon Byčkov, Simon Rattle, Martha Argerich, Anne-Sophie Mutter, Mischa Maisky, Lahav Shani

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější