pátek, 24. březen 2017

Collegium 1704 zahraje výjimečně bez Lukse, zastoupí ho „rocker a jazzman" Mortensen

Napsal(a) 

Lars Ulrik Mortensen, foto Kim Wendt Lars Ulrik Mortensenfoto: Kim Wendt

Janovy pašije Johanna Sebastiana Bacha uzavřou aktuální sezonu Collegia 1704 na dvojici koncertů 6. a 7. dubna 2017 v Dvořákově síni Rudolfina. Tentokrát bude orchestr hrát pod taktovkou dánského dirigenta a cembalisty Larse Ulrika Mortensena, se kterým přineseme v dubnové HARMONII rozhovor.

V něm mimo jiné říká: „U Janových pašijí velmi oceňuji jejich dramatičnost, provokativnost, syrovost, přímost a také svým způsobem menší komplikovanost. Tohle dílo patří mezi nejkrásnější a nejdokonalejší ukázky Bachova mistrovství, a tím také mezi klenoty západní hudby a kultury vůbec.“ Velikonoční koncerty v Rudolfinu jsou vůbec první spoluprací Collegia 1704 s tímto temperamentním dirigentem a zakladatelem mezinárodně uznávaného dánského barokního orchestru Concerto Copenhagen. Mortensen začínal svá hudební studia u klavíru, v pubertě ale přeběhl k rocku a jazzu. Teprve když ve dvaceti letech objevil cembalo, prodal hamondky a vstoupil do světa staré hudby.

Idea této spolupráce vznikla po potvrzení dubnového hostování Václava Lukse s Nederlandse Bachvereniging, během něhož uvede s orchestrem na téměř třítýdenním koncertním turné Matoušovy pašije ZWV 244 J. S. Bacha. V hlavních sólových rolích vystoupí spolu s Collegiem 1704 a Collegiem Vocale 1704 sopranistka Sophie Junker, altistka Ulrike Malotta, tenorista Sebastian Kohlhepp v roli Evangelisty, barytonista Tomáš Král a basista Thomas E. Bauer. Junker, Kohlhepp i Bauer se s Collegiem 1704 představí na Velikonočním koncertě vůbec poprvé.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.