úterý, 31. leden 2017

Collegium 1704 uvede premiéru Arsildy v režii Davida Radoka. Přípravy probíhají v Collbence, novém prostoru ansámblu

Napsal(a) 

David Radok s choreografkou Andreou Miltnerovou, foto Petra Hajská David Radok s choreografkou Andreou Miltnerovoufoto: Petra Hajská

Collegium 1704 provede ve světové novodobé premiéře operu Arsilda Antonia Vivaldiho v režii Davida Radoka. Na evropském turné, které začíná 9. března 2017 ve Slovenském národném divadle v Bratislavě, bude opera provedena poprvé od premiéry v Benátkách v roce 1716. Zkoušky na operu probíhají v Collbence 1704, novém zázemí ansámblu.

V inscenaci Arsildy bychom se rádi vyhnuli jak imitaci baroka, tak polopatické aktualizaci. Kvalita libreta nespočívá v důvěryhodnosti děje nebo pravděpodobnosti zápletky, ale v narušené důvěře mezilidských vztahů: Una sol volta a chi manco` di fede, fede dar non si puo / Kdo jedinkrát ztratil věrnost, nebude moci ji nikdy získat zpět.“, řekl k inscenaci režisér David Radok. Po premiéře a repríze 12. března 2017 ve Slovenském národném divadle se opera přesune postupně během května a června do Opéra de Lille​,​ ​​​Théâtre​ de​ la ville de Luxembourg​​​, ​​​Théâtre de Caen ​​a ​​​Opéra Royale​ de ​Versailles​. ​V hlavních rolích se představí Lucile Richardot, Olivia VermeulenLisandro Abadie nebo Lenka Máčiková

Collbenka 1704, foto Petra Hajská Collbenka 1704foto: Petra Hajská

Zkoušky na chystanou inscenaci Vivaldiho opery Arsilda zároveň vůbec poprvé představují nový prostor Collegia 1704, který se nachází v Praze 8 u stanice metra Kolbenova. Budova v průmyslovém areálu, dříve sloužící jako tzv. „výdejna“, se postupně stává novým centrem orchestru.

V prostoru se nachází mj. 2 velké haly, ve kterých od pondělí 30. ledna probíhají zkoušky. Po přesunutí opery do Bratislavy a poté do dalších evropských měst bude tzv. Collbenka fungovat jako stálé centrum orchestru a nadále také jako jeho hlavní zkušebna. Velkorysý prostor budovy se zároveň otevře i dalším kulturním subjektům a uměleckým projektům.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.