čtvrtek, 27. leden 2022

Collegium 1704 a Karina Gauvin v Rudolfinu provedou Zelenkovu imaginární mši

Napsal(a) 

Karina Gauvin, foto archiv umělkyně Karina Gauvinfoto: archiv umělkyně

V úterý 15. února, pouhých deset dní po brněnské premiéře Händelovy Alciny, vystoupí v Rudolfinu Collegium 1704 a Karina Gauvin s programem Missa 1724. Jednotlivé části mešního ordinária, které Jan Dismas Zelenka zkomponoval v letech 1724–25, nebyly jistě zamýšleny jako jeden hudební celek, avšak kromě vysoké kvality je spojuje jednotný jazyk, příbuzný tonální plán a podobná instrumentace. Tyto části tak sestavil dirigent a umělecký vedoucí Collegia 1704 Václav Luks do podoby imaginární mše nazvané právě Missa 1724.

Forma imaginární mše představuje ideální možnost, jak tuto část Zelenkovy tvorby představit dnešnímu publiku. Missu 1724 doplní dvě duchovní moteta z pera Antonia Vivaldiho. Virtuózního partu se ujme kanadská pěvkyně Karina Gauvin, která mimo jiné vystoupí i jako kouzelnice Alcina ve stejnojmenné opeře Georga Friedricha Händela.

Komentáře

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.