středa, 16. květen 2018

Colin Currie se vrací do Česka, zahraje si s Brno Contemporary Orchestra

Napsal(a) 

Brno Contemporary Orchestra, foto Jan Prokopius Brno Contemporary Orchestrafoto: Jan Prokopius

Po třech letech se do Brna vrací přední světový perkusionista Colin Currie. V roce 2015 vystoupil jako hvězda Moravského podzimu a letos, 31. května, si zahraje s Brno Contemporary Orchestra. V rotundě pavilonu A představí společně mimo jiné skladbu Luise Andriessena Tapdance, kterou v roce 2014 osobně premiéroval v Concertgebouw v Amsterodamu či jazzem inspirovanou skladbu svého přítele a kolegy britského skladatele Davea Marica. Závěrečným kusem bude skladba Witolda Lutoslawského Benátské hry.

„Naši letošní sezonu C příznačně uzavřeme s vynikajícím umělcem, jehož obě jména začínají na „c“. Původně jsme uvažovali uspořádat koncert v pavilonu C, aby bylo „céčku“ učiněno zadost, ale nakonec jsme se rozhodli vyzkoušet Rotundu pavilonu A, kam se vlastně po dvou letech vracíme. Colina jsem poprvé zažil na koncertě Moravského podzimu a musím říci, že mne svým uměním, stejně jako celé Janáčkovo divadlo, doslova uhranul. Byl jsem proto potěšen, že přijal moji nabídku a zahraje si s námi hudbu, kterou má rád. Vznikl tak tento skoro populární program inspirovaný jazzem a swingem. Musím dodat, že bychom na jeho běžný honorář neměli peníze, Brno a námi nabízená spolupráce ho ale natolik nadchly, že neváhal a nabídku přijal“, řekl o koncertě umělecký vedoucí a dirigent BCO Pavel Šnajdr.

 

Skotský bubeník Colin Currie (1976) se od počátku své hudební dráhy vydal cestou podněcování nové tvorby pro bicí nástroje. Za svou podporu soudobé hudbě obdržel několik ocenění (cena Královské filharmonické společnosti, cena nadace Borletti-Buitoni). Premiéruje skladby renomovaných autorů jako Elliott Carter, Louis Andriessen, Einojuhani Rautavaara, Kalevi Aho, Kurt Schwertsik, Julia Wolfe, Steve Reich a mnoha dalších. V roce 2006 založil Colin Currie Group, dynamický soubor hráčů na bicí nástroje, který debutoval na BBC Proms s díly Steva Reicha. Od té doby Currie a jeho ansámbl navázali s Reichem úzkou spolupráci, stali se ambasadory Reichovy ikonické skladby Drumming, kterou provedli v mnoha britských sálech, v Tokyo Opera City a amsterdamském Concertgebouw. V roce 2013 uvedli Reichovu Music for 18 Musicians (Hudba pro 18 hudebníků) ve vyprodané Royal Festival Hall, v dubnu 2018 opět hráli na BBC PROMS a tento měsíc prožili svůj debut v Barbican centru.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.