Čím lidé žijí: Poslední slovo Jiřího Bělohlávka k dílu Martinů

K významným počinům v oblasti vážné hudby letošního podzimu bude patřit i vydání nahrávky pastorální opery Bohuslava Martinů What Men Live By (Čím lidé žijí) v nastudování Jiřího Bělohlávka s Českou filharmonií a řadou významných sólistů. Nahrávku vydává ve světové premiéře Supraphon 19. října 2018. What Men Live By vyjde na CD společně se Symfonií č. 1 nahranou v lednu 2016.

Přední ambasador díla Bohuslava Martinů Jiří Bělohlávek natočil jen pro Supraphon na čtyři desítky jeho symfonických, koncertantních a jevištních děl, mnohé z nich s přívlastkem světové premiéry. Navzdory rozsáhlým plánům představuje tato nahrávka současně vrchol i závěr Bělohlávkovy pozoruhodné diskografie skladatelova díla. Premiérová nahrávka pastorální opery What Men Live By vznikla ze tří koncertních provedení v prosinci 2014. Nastudování si vysloužilo nominaci na cenu The International Opera Award.

Libreto této pastorální opery vytvořil Bohuslav Martinů na základě anglického překladu povídky Lva Nikolaje Tolstého Kde je láska, tam je i Bůh (1885). Místo původního názvu, odkazujícího ke gregoriánskému hymnu Ubi caritas, zvolil Martinů univerzálnější název jiné Tolstého povídky Čím lidé žijí. Opera poprvé zazněla v roce 1954 na letních hudebních kurzech v Interlochenu v americkém Michiganu. BBC uvažovala v roce 1955 o televizní produkci opery, ke které však nedošlo. Premiéru televizního zpracování v režii Jiřího Nekvasila měli možnost zhlédnout návštěvníci až letos v září na Mezinárodním televizním festivalu Zlatá Praha.

[spvideo]https://www.youtube.com/watch?v=0CQ6pdruJtE[/spvideo]

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější