pátek, 31. červenec 2015

Čeští filharmonici vyrazili na Slovensko do romských osad

Napsal(a) 

Před několika dny začal na východě Slovenska nedaleko Bardějova další Romano drom (v překladu „romská cesta“) 2015 pod křídly Idy Kelarové. Hlavním cílem projektu je připomenout Romům, že mají být hrdí na svou kulturu, která nabízí mnoho jim i ne-Romům.

Členové České filharmonie jsou s Idou Kelarovou a dětskou skupinou Čhavorenge celý rok v kontaktu. Ke spolupráci se sešli např. během sezony při různých workshopech, při koncertu ke Dni studentstva, při Open Air koncertu na Hradčanském náměstí v Praze).

Proto bylo pro ně absolutně přirozené, že 28. července – v úterý ráno vyrazili z Hlavního nádraží v Praze do východoslovenských romských osad, kde  na koncertech v obcích Hermanovce, Raslavice a Lenartov doprovodí Idu Kelarovou a romskou skupinu Čhavorenge a snad k „muzicírování“ nalákají i další talentované děti, kterých je v osadách hodně, ale bohužel se nemají jak rozvíjet.

Filharmonici vezou dětem i bicí soupravu, kterou opatřil bicista Pavel Polívka, aby mohly pravidelně cvičit. „Dva z místních chlapců jsou tak talentovaní, že by mohli nastoupit třeba na konzervatoř,“ poznamenal. Bicí souprava zůstane pravděpodobně v místní škole, aby byla přístupná všem.

Hned zítra začnou filharmonici zkoušet s dětmi ze souboru Čhavorenge a pak už každý den zavítají do některé z osad, kde proběhnou workshopy a hlavně naplánované, ale často i improvizované koncerty, což hodně hudebně i lidsky obohatí naopak filharmoniky. Užijí si přirozené hudební spontánnosti.

Právě z romských osad Ida Kelarová vybírá talentované děti do své každoroční letní školy Romano drom a motivuje je, aby na sobě pracovaly. V rámci Romano dromu mohou děti zkusit zpívat, tancovat, bubnovat, ale i trochu poodhalit taje angličtiny, ale třeba i jógu nebo brazilské bojově taneční umění "capoeira". Stejně jako minulý rok se o ně starají Ida Kelarová, Dežo Dužda další členové uměleckého týmu Romano drom 2015.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.