středa, 15. květen 2013

Český triumf na soutěži Pražského jara

Napsal(a) 

Kateřina Javůrková, foto Daniel Havel Kateřina Javůrkováfoto: Daniel Havel

Po několika letech máme opět českého muzikanta, který suverénně vyhrál nejuznávanější domácí konkurz. Kateřina Javůrková (1991), od roku 2012 studentka pařížské Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse, zvítězila v kategorii lesní roh 65. ročníku Mezinárodní hudební soutěže Pražského jara 2013. Druhá cena putuje do Francie – Matthieu Romand (1989), třetí  do Ruska – Maxim Semenov (1988). Lesní roh byl na programu soutěže podvanácté.  

Druhým letošním oborem byly varhany, které byly na progranu PJ podesáté. První cenu získal Polák Karol Mossakowski (1990), druhou Němka Johanna Soller (1989); třetí cena byla dělená -  Japonka Mari Ohki (1985) a Pavel Svoboda (1987).  Hornovou porotu vedl Jindřich Petráš, varhanní Jon Laukvik.  Kromě řady cen dostal každý vítěz 200 000 Kč (2. cena: 100 000, 3. cena: 50 000).

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.