neděle, 20. únor 2022

Česko má tři zástupce v semifinále mezinárodní komorní soutěže Franze Schuberta ve Štýrském Hradci

Napsal(a) 

Trio Incendio, foto Vojtěch Havlík Trio Incendiofoto: Vojtěch Havlík

Písňové duo Bella Adamova & Malte Schäfer, Trio Incendio a Trio Bohémo se probojovali se svými videonahrávkami do semifinále 11. ročníku Mezinárodní soutěže komorní hudby „Franz Schubert a soudobá hudba“ (International Chamber Music Competition “Franz Schubert and Modern Music), které se uskuteční 20.–24. července 2022 ve Štýrském Hradci.

Soutěž se původně měla konat v únoru, ale kvůli nepříznivé pandemické situaci proběhlo v minulých týdnech první kolo formou videonahrávek, semifinále a finále byly přesunuty na červenec tohoto roku. Specifikem této hudební události je propojení komorní tvorby Franze Schuberta se soudobými, vítěznými kompozicemi skladatelské soutěže, organizované v předchozím roce.

V kategorii písňové duo uspěli zpěvačka Bella Adamova a klavírista Malte Schäfer a postoupili mezi dvanáct nejlepších. „Už hodně dlouho jsem chtěla tuto soutěž zkusit. Moc mě baví kombinace Schuberta – na němž je poznat fantazie interpreta, ale taky umění pracovat v daném stylu – a moderny, která toho prostoru interpretovi často moc nedává, ale je natolik různorodá, že člověk může ukázat vše od kabaretu až po nejsložitější soudobé techniky. Moc se s Maltem těšíme na finální kola už snad konečně v Grazu!“ svěřuje se Bella Adamova.

Bella Adamova, Malte Schäfer, foto archiv Bella Adamova, Malte Schäferfoto: archiv

V kategorii klavírní trio postoupilo do užšího výběru devět souborů, mezi kterými je i české Trio Incendio (Karolína Františová, Filip Zaykov, Vilém Petras) a Trio Bohémo (Jan Vojtek, Matouš Pěruška, Kristina Vocetková). Oba soubory mají za sebou celou řadu významných úspěchů a jsou členy ECMA – European Chamber Music Academy. „Na program jsme zařadili Kammersonate jednoho z nejvýznačnějších a také nejkontroverznějších autorů německé moderní hudby Hanse Wernera Henze. Ve skladbě z roku 1948 se vyrovnává s obdobím druhé světové války,“ přibližuje Trio Incendio výběr skladby pro první kolo. V semifinále a finále Trio Incendio přednese vítěznou skladbu …geadeltes Licht… španělského skladatele Javiera Quislanta a Klavírní tria č. 2 od Antonína Dvořáka, Johanny Dodererové a Franze Schuberta.

Mezzosopranistka Bella Adamova vystoupí na recitálu ve čtvrtek 24. února 2022 od 19:30 v sále Novoměstské radnice. Hosty koncertu budou Kateřina Kněžíková, Marek Kozák, Ahmad Hedar a také houslista Tria Incendia, Filip Zaykov. Zazní písně S. Rachmaninova a árie a duety G. Mahlera, J. S. Bacha či C. Monteverdiho.

Komentáře

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.