středa, 2. červenec 2014

České sny se Špačkem a Havelkou - malé štace, velké zážitky!

Napsal(a) 

Ondřej Havelka, foto Viktor Kronbauer Ondřej Havelkafoto: Viktor Kronbauer
Ve čtvrtek 3. července od 19:00 v sále Marianum ve slovenské Trnavě bude slavnostně zahájena zahraniční část IV. ročníku celoevropského projektu České sny.„České sny ideálním a zároveň atraktivním způsobem zviditelňují české hudebníky a českou hudbu v zahraničí. Rovněž vysoce oceňuji, že probíhají výhradně v regionech, nerozmnožují už tak bohatou nabídku kulturních metropolí, ale naopak zpestřují hudební život v menších městech,“ vysvětluje mezzosopranistka Magdalena Kožená v rozhovoru pro červencovou HARMONII. Patronkou Českých snů je již 10 let, v prvních třech ročnících s Václavem Havlem a od letošního ročníku se k ní jako patron připojil Sir Simon Rattle, který se stejně jako Magdalena Kožená v interview pro HARMONII zamýšlel nad svou rolí patrona Českých snů: „Přede mnou byl společně s Magdalenou patronem Českých snů Václav Havel. To je samozřejmě spojeno s velmi silnými pocity. Ale počkejte – tak jako nemohu říci, že jsem dirigent, stejně jako byl přede mnou dirigentem Gustav Mahler, nemohu být v jedné větě s Václavem Havlem. Je to velká čest, ale nemohu připustit myšlenku, že bych snad jako patron nahradil Václava Havla….! To by bylo naprosto nezasloužené…“ vyznává se z pocitů zodpovědnosti celosvětově respektovaná dirigentská hvězda.

Celoevropský projekt České sny, který přiváží špičkové hudební produkce mimo zavedená kulturní centra, vznikl v roce 2004 z iniciativy skladatele a muzikologa Aleše Březiny a hudebního producenta Davida Dittricha. Koncerty s propracovanou dramaturgií byly letos již představeny ve vybraných českých městech a obcích a nyní se představí v jejich evropských partnerských protějšcích. Myšlenka propojování evropských regionů prostřednictvím vynikajících hudebních vystoupení oslovila zúčastněné tak silně, že se České sny staly oblíbenou periodickou akcí: evropská partnerská města, ale také mnohé koncertní řady a festivaly je již hostily v letech 2004, 2007 a 2011. V tomto roce se tedy České sny uskuteční počtvrté a jejich dramaturgie se ujal opět Aleš Březina.

Maraton koncertů v 19 evropských zemích začne ve čtvrtek trnavským koncertem, při němž Janáčkův komorní orchestr doprovodí rezidenčního umělce projektu České sny 2014, houslového virtuosa Josefa Špačka v dílech J. Turiny, A. Piazzolly, A. Dvořáka a L. Janáčka: „Být rezidenčním umělcem Českých snů je podle mě velká pocta, protože člověk se stává tváří projektu. Vnímám to i jako šanci koncentrovat se na jedno téma. Je to mé první rezidentství a snad očekávání s tím spjaté naplním. V praxi to obnáší čtyři koncerty doma a řadu dalších v různých koutech Evropy,“ uvádí Josef Špaček. A proč přijal nabídku stát se rezidenčním umělcem Českých snů 2014? „Především kvůli propagaci české hudby je to fantastický projekt. Já jen můžu doufat, že se mi podaří přetavit trefný název v realitu a že to bude mít úspěch. Pro mě budou novou zkušeností menší města, většinou se hrává v evropských hudebních centrech a pro jiný tip publika. Ale i to je strašně důležité, stejně jako malá města doma. Je důležité přivézt hudbu lidem, kteří ji vnímají často vřeleji, až k nim domů, nehrát jen v metropolích a na nablýskaných festivalech. Mám prostě rád malé štace!"  uvedl Špaček v rozhovoru pro HARMONII, jehož část si můžete přečíst na našem webu (celý rozhovor v HARMONII 7/2014).

Dějiště Českých snů 2014

České sny 2014 budou prezentovat špičku českého interpretačního umění. Mezi vrcholy letošního ročníku projektu budou patřit mimo jiné tyto koncerty:

 

3. 7. Trnava (Slovensko) koncertní sál Marianum, od 19:00 hodin

Janáčkův komorní orchestr, Josef Špaček – housle


4. – 5. 7. Varna (Bulharsko) Český víkend

Josef Špaček – housle, Graffovo kvarteto, Duo Ardašev

Ve spolupráci s MHF „The Varna Summer“


18. 7. Krakov (Polsko) koncertní sál Filharmonie Krakov, od 20:30 hodin

Josef Špaček – housle, Miroslav Sekera – klavír


29. 8. Utrecht (Holandsko) TivoliVredenburg, Grote Zaal, od 20:00 hodin

Collegium 1704, Collegium Vocale 1704, Václav Luks – dirigent


12. – 14. 9. Modra (Slovensko) Český víkend

OK Percussion Duo, jazzový minifestival ve spolupráci s JazzFest Brno


30. 10. – 2. 11. Biel (Švýcarsko), Český víkend

opera Rusalka, Josef Špaček – housle, Miroslav Sekera – klavír, OK Percussion Duo, Ondřej Havelka & Melody Makers


8. 12. St. Pölten (Rakousko), Stadtsaal, od 19:30 hodin

Ondřej Havelka & Melody Makers

PR

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.