úterý, 23. říjen 2018

Česká filharmonie vyráží na turné po světových sálech USA i Evropy

Napsal(a) 

, foto Marco Borggreve foto: Marco Borggreve

Česká filharmonie vystoupí na přelomu října a listopadu v prestižních sálech Spojených států amerických s koncerty inauguračního turné šéfdirigenta a hudebního ředitele Semjona Byčkova. Během něho zahraje první český orchestr v Londýně, New Yorku, Washingtonu, Chicagu, San Francisku a dalších amerických městech, aby ho koncem listopadu uzavřel rezidencí ve vídeňském Musikvereinu. Česká filharmonie si těmito koncerty zároveň připomíná 100. výročí založení Československa.

Ve středu 24. října oslaví Česká filharmonie československou nezávislost koncertem v londýnské Royal Academy of Music, jejíž studenti zahrají s filharmoniky předehru ke Smetanově Prodané nevěstě. Dále budou na programu Dvořákova díla – Violoncellový koncert h mollAlisou Weilerstein a Sedmá symfonie, kterou Antonín Dvořák ve světové premiéře dirigoval právě v Londýně v roce 1885. Koncert bude živě přenášet BBC 3.

V pátek 26. října uspořádá České centrum v New Yorku ve spolupráci s Českou filharmonií ve Velkém sále České národní budovy recitál složený z Dvořákova Klidu v podání Alisy Weilerstein a Davida Marečka a Amerického kvartetu, který zahrají členové České filharmonie a amerického Ensemble Connect. Sonátu č. 5 Eugèna Ysaÿe provede koncertní mistr Josef Špaček. V České národní budově, k jejíž koupi Antonín Dvořák přispěl významným finančním obnosem, bude zároveň vystaven rukopis jeho Violoncellového koncertu h moll, který při této příležitosti zapůjčilo Národní muzeum. Z České národní budovy se Dvořákova hudba následující den přesune do Carnegie Hall a ve výroční neděli 28. října provede první český orchestr se sólistkami Christiane Karg a Elisabeth Kulman a Pražským filharmonickým sborem Symfonii č. 2 c moll „Vzkříšení“ Gustava Mahlera. V pondělí 29. října se uskuteční koncert v Kennedyho centru ve Washingtonu, kde vedle Dvořákovy Sedmé symfonie a Violoncellového koncertu h moll zazní ještě Double pro orchestr Luboše Fišera.

Po Washingtonu zamíří Česká filharmonie do dalších měst Spojených států amerických: vedle Symphony Hall v Chicagu a Davies Hall v San Francisku to budou East Lansing, Ann Arbor, Costa Mesa, Stanford a Davis. Na programu budou díla Antonína Dvořáka a Petra Iljiče Čajkovského, sólistou bude vedle violoncellistky Alisy Weilerstein i klavírista Kirill Gerstein. V závěru listopadu se Česká filharmonie bude prezentovat třemi koncerty v Musikvereinu, sídle Vídeňských filharmoniků. V únoru 2019 se orchestr vydá na turné po předních koncertních sálech Německa a Belgie. Poprvé vystoupí jak v nově postavené hamburské Elbphilharmonie, tak v Concertgebouw Bruggy. V květnu zavítají filharmonici do Číny a na Tchaj-wan, v červenci pak do německého Bad Kissingenu.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.