úterý, 19. září 2017

Červená, Růžičková, Plachetka: Zlatá Praha na konci září

Napsal(a) 

Soňa Červená, foto Benedikt Renč Soňa Červenáfoto: Benedikt Renč

Festival Zlatá Praha zahájí ve středu 27. září večerem s Adamem Plachetkou a jeho hosty. Zahajovací večer, který bude z Nové scény Národního divadla živě přenášet ČT art, přivede na pódium Velkého sálu kromě Plachetky například Evu Pilarovou, Jana Smigmatora, Dashu a Štefana Margitu. Doprovodný program nabídne na 50 vystoupení a workshopů předních českých tanečních skupin, prostor dostane také tradiční přehlídka filmů, které se ve světě za poslední rok o hudbě, tanci a divadle natočily.

České snímky budou soutěžit v konkurenci dalších jednašedesáti filmů a dokumentů z celkem šestnácti zemí světa. Zhlédnutí všech by návštěvníkům zabralo takřka devadesát hodin. Vybírat mohou například ze záznamu inscenace z Metropolitní opery, dokumentu o Bavorské státní opeře, údajně posledního tanečního počinu choreografa Matse Eka či snímku o historii hymny fotbalistů FC Liverpool.

Zuzana Růžičková, foto Tomáš Vodňanský Zuzana Růžičkováfoto: Tomáš Vodňanský

Festival hostí Nová scéna Národního divadla od středy 27. do soboty 30. září. „Zlatá Praha je jedním z nejstarších a nejvýznamnějších televizních festivalů o hudbě, tanci a divadle na světě. A to se pochopitelně odráží v mimořádném zájmu renomovaných zahraničních producentů a televizních společností,“ uvedl ředitel festivalu a výkonný ředitel ČT art Tomáš Motl. „Těší mě, že se soutěže letos účastní sedm snímků přihlášených přímo Českou televizí a dalších pět, kde je česká stopa velmi výrazná – například profilové dokumenty o operní pěvkyni Soně Červené a klavíristce Zuzaně Růžičkové, taneční vystoupení Orfeus bratří Bubeníčků, Naučená bezmocnost Michaela Cabana či film Zavřeno o tanečním souboru 420PEOPLE.“

Letos poprvé na našem festivalu EBU a IMZ s nimiž spolupracujeme dlouhodobě, udělí svou cenu. Za celoživotní dílo ji získá inovativní průkopník v oblasti audiovizuálních médií a jeden z nejuznávanějších televizních režisérů na světě, Brian Large. Na svém uměleckém kontě má více než sedm set snímků, jeho specializací je klasická hudba a co je nejsympatičtější – jeho zájmem je česká kultura,“  řekl generální ředitel České televize Petr Dvořák.

 

Adam Plachetka, foto Pavel Hejný Adam Plachetkafoto: Pavel Hejný

Pro návštěvníky Zlaté Prahy je připraven doprovodný program na piazzettě Národního divadla, kde si v sobotu během takzvaného Zlatého dne budou moci užít koncerty, hudební a taneční workshopy i představení. Festivalové dění se přesune i do prostor Nákladového nádraží Žižkov, kde budou do noci probíhat lekce swingu a latinskoamerických tanců, a poprvé také na Střelecký ostrov s nabídkou alternativních podob tance, hudby a pohybu.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.