úterý, 3. prosinec 2019

Cena České hudební rady pro Jiřího Chválu

Napsal(a) 

 , foto Martin Pinkas foto: Martin Pinkas

Na koncertě Kühnova dětského sboru v neděli 8. prosince v Rudolfínu bude slavnostně předána cena České hudební rady sbormistrovi prof. Jiřímu Chválovi. Oceněn bude za celoživotní vynikající práci sbormistra a pedagoga, a tím i propagaci české hudební kultury doma i v zahraničí.

Jiří Chvála absolvoval s Kühnovým dětským sborem tisíce koncertů s významným podílem české hudby a náročného a capella repertoáru, realizoval s ním na 40 zvukových a audovizuálních nahrávek. Získal prestižní ceny EBU (1968) a Grand Prix (1998, 2008). Přivedl velké množství dětí k hudebnosti a systematické práci, vychoval velký počet sbormistrů. Jestliže máme u nás kvalitní dětské sbory, je to i reakcí na jeho smysluplnou práci. I proto chce cenu osobně předat také sbormistr, pedagog a muzikolog, člen presidia České hudební rady PhDr. Jan Pirner.

I po letech, které nebyly jednoduché a kdy odešla, mluvím teď o našem dětském sboru, třeba celá generace a muselo se s novými dětmi začínat od nuly, jsem nikdy nebyl otrávený, nikdy mě to nepřestalo bavit. Ale za to já nemůžu, já mám prostě tu práci rád,“ řekl Jiří Chvála v rozhovoru, který poskytl HARMONII před dvěma lety. „Když jsem byl koncem šedesátých let požádán, abych převzal dětský sbor, nerozpakoval jsem se, a to z jednoho jediného důvodu, že jsem chtěl pracovat samostatně. Byl jsem v té době asistent či spolupracovník báječného Josefa Veselky, od kterého jsem se taky hodně naučil, ale chtěl jsem už pracovat sám za sebe. Třeba jsem měl předtím i jiné ambice a neměl jsem o dětském sboru takovou představu jako nyní. Dnes vím, že člověk musí mít stejné nebo podobné nároky na dětské i dospělé zpěváky. A myslím, že u dospělého sboru se nesetkáváte s tak upřímným sdělením jako u dětí – sami to cítíte, jste šťastní z toho, že se vám podařilo dobře zazpívat – takže kdyby se mě někdo zeptal, byl bych tak nenapravitelný a řekl bych, že to bylo to nejlepší, co jsem mohl dělat. Neberte to jako sentiment, nedojímám se nad tím. Ale je to tak.“

Česká hudební rada je oborová nevládní hudební organizace, česká sekce Mezinárodní hudební rady při UNESCO. Jejími členy jsou významná sdružení orchestrů, festivalů, umělců, pedagogů, média i samostatná pracoviště. Ceny ČHR jsou udělovány výjimečným osobnostem nebo organizacím v celém hudebním spektru za dlouhodobou činnost a propagaci české hudební kultury od roku 1994.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.