úterý, 18. červen 2013

Cena České hudební rady pro České kulturní slavnosti

Napsal(a) 

16. června 2013 na zahajovacím koncertu Festivalu zakázané hudby v Terezíně byla předána Cena České hudební rady pořadateli Českých kulturních slavností občanskému sdružení Česká kultura. Festival zakázané hudby v Terezíně je součástí právě tohoto každoročního cyklu festivalů.

Projekt České kulturní slavnosti se koná každoročně od r. 2002. Je důležitý pro udržení a rozvoj kulturnosti regionů, a to zejména těch, které v posledních desetiletích ztratily velkou část svého vlastního kulturního zázemí. České kulturní slavnosti tak přispívají k regeneraci zájmu o kvalitní zejména české umění, k nabalování dalších zajímavých a potřebných projektů v dané lokalitě i ke komunikačnímu propojení různých skupin v rámci daného místa i mezi lokalitami navzájem.

Druhou, velmi potřebnou a aktuální částí vize sdružení je pracovat se specifičností místa. K takovým částem festivalu patří i Festival zakázané hudby v Terezíně. Význam tohoto přístupu v rámci stovek festivalů, které se u nás konají, je mimořádně důležitý a perspektivní, protože čelí globalizačním a komerčním tlakům. S vědomím společenského významu tohoto záměru podpořili projekt u jeho zrodu významné osobnosti české kultury: dirigent Jiří Bělohlávek, klavírista Ivan Moravec, cembalistka Zuzana Růžičková, herec Radovan Lukavský, ak. malíř Josef Jíra a publicista Ivan Medek, kteří se stali členy čestného výboru.

Oceňovány jsou osobnosti i organizace za dlouhodobou významnou činnost v oblasti hudební kultury od r. 1994. Ceny nejsou udělovány v předdefinovaných kategoriích, protože tvůrčí osobnosti i projekty často přesahují více oblastí. Smyslem je poděkovat a poutat pozornost nejen na hvězdné osobnosti a mediálně viditelné projekty, ale i na lidi pracující v zázemí fungování české kultury. Mezi oceněnými byli např. dirigenti Z. Košler, Sir Ch. Mackerras, J. Bělohlávek, J. Kout, operní režiséři D. Poutney, D. Radok, soubory Collegium Marianum, Orchestr Berg, organizátorka M. Smetáčková, publicista Ivo Stolařík a další. Jedná se o ocenění čestná, nicméně doprovozená darem díla některého z českých grafiků. Více www.chr.nipax.cz a http://www.ceske-kulturni-slavnosti.cz/

PR

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.