úterý, 1. prosinec 2015

Cembalový ninja Mahan Esfahani poprvé zahraje v Praze

Napsal(a) 

Mahan Esfahani, foto Marco Borggreve Mahan Esfahanifoto: Marco Borggreve
Český spolek pro komorní hudbu pořádá zítra v Sukově síni první recitál cembalisty Mahana Esfahaniho, kterého profesorka Zuzana Růžičková považuje za svého posledního žáka. Mahan Esfahani, britským deníkem The Times označený za cembalového ninju, zahraje vedle tří pozdně renesančních a dvou barokních skladeb i Bulharské tance Bély Bartóka, Akvarely pro cembalo Viktora Kalabise a Sonáta pro cembalo Bohuslava Martinů.

„Názor, že cembalo může hrát jen určitý druh hudby, že má hranice, považuji za nesprávný. S myšlenkou, že cembalo může hrát cokoliv, jsem sestavoval i program koncertu, na němž zazní skladby od renesance po současnost. Pro mne je důležité ukázat, že tento nástroj nemá žádná omezení, zvlášť pokud tady hraji poprvé,“ uvádí Mahan Esfahani. A dodává: „V České republice je obrovská cembalistická tradice, která je spojená také se Zuzanou Růžičkovou. V programu jsou skladby, které byly napsány pro ni, které hrála, které jsme spolu studovali jako například anglickou hudbu nebo Bacha. Patrný je tedy její vliv i hledání mé vlastní cesty. Program je určitou formou konfrontace a symbiózy idejí.“

 „Pan Esfahani je v současnosti největší superhvězda na cembalovém nebi. Sklízí řadu cen a momentálně se stěhuje do Prahy, protože se mu tady líbí a chce odtud vyjíždět do světa. V Praze už sice vystupoval jako komorní hráč, doprovázel mezzosopranistku Markétu Cukrovou, ale koncert v Rudolfinu je první recitál, který v České republice má. Místo svého účinkování si vybral dobře, protože publikum Českého spolku pro komorní hudbu je vzdělané a zvyklé na soudobou hudbu. Pro posluchače tedy program koncertu nebude takový šok, jak by si mohl sám myslet,“ říká profesorka Zuzana Růžičková a doplňuje, jak spolu začali v únoru 2012 spolupracovat: „Mahan se dlouho snažil u mě studovat, ale já jsem ho zpočátku nechtěla učit. Pak mne pozval na koncert s Markétou Cukrovou, kde jsem viděla, jaký je muzikant, a už jsem neodolala. Mahan je můj poslední žák a už jím asi i zůstane. Je radost s ním pracovat. To už opravdu není učení, to je krásná umělecká práce.“

Esfahani se narodil v Teheránu v roce 1984. Ke klavíru ho přivedl jeho otec, záhy se však seznámil s cembalem, které ho plně zaujalo. Hudební vzdělání si upevnil na Stanfordské univerzitě a následně u cembalisty a stavitele kopií historických nástrojů Petera Watchorna na univerzitě v Bostonu a také u profesorky Zuzany Růžičkové v Praze. Od počátku své kariéry je velmi úspěšným a často oceňovaným interpretem. Na jaře roku 2015 se stal profesorem cembalové hry na londýnské Guildhall School of Music & Drama.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.