pátek, 2. prosinec 2016

Bubenický víkend v brněnském Divadle na Orlí

Napsal(a) 

Mark Ford Mark Ford

Hudební fakulta Janáčkovy akademie múzických umění v Brně každý sudý rok pořádá Festival bicích nástrojů - mezinárodní perkusionistické bienále. Festival, který je díky své dramaturgii ojedinělou akcí v České republice, si klade za cíl představit bicí nástroje jako svébytný prvek současné hudby. Odborné semináře povedou hned tři americké legendy perkusionistického světa – Paul Rennick, Mark Ford a Ed Soph. Letošní 4. ročník bude probíhat druhý víkend v prosinci – od pátku 9. do neděle 11. prosince 2016 v Divadle na Orlí. 

Dramaturgie festivalu je především oceňována za nesoutěžní charakter, který se nese v duchu přehlídky. Na jedno místo soustřeďuje nejlepší studenty bicích nástrojů jak z Janáčkovy akademie múzických umění v Brně a Akademie múzických umění v Praze, tak i z českých a slovenských konzervatoří. Tito studenti se v průběhu festivalu představí v sérii koncertů. Že se nejedná pouze o bubny a činely, potvrzuje výčet nástrojů, na které hrají jednotliví protagonisté: marimba, vibrafon, tympány, chimes, templeblocky, tam tam, djembé a řada dalších.

Mimořádnou úroveň workshopů letos slibují tři zahraniční hosté - pedagogové z USA. Melodickým bicím nástrojům se bude věnovat Mark Ford, rudimentálnímu a klasickému malému bubnu pak jeden z největších odborníků Paul Rennick, bicí soupravě Ed Soph - profesor na University of North Texas. V letošním roce byl uveden do Síně slávy perkusionistické organizace PAS, čímž se zařadil mezi celosvětové legendy hry na bicí nástroje. Všichni tři hosté předvedou své umění v závěru festivalu, na koncertě, který se uskuteční v neděli 11. 12. 2016 v 19:00 hodin v Divadle na Orlí. Hráč na perkuse z celého světa a skladatel Miloš Vacík se představí i v roli výtvarníka, výstava jeho obrazů bude provázet celý festival společně s výstavou bicích nástrojů. Vernisáž bude zahájena v pátek 9. 12. 2016 v 17.30 hodin, ve foyer Divadla na Orlí.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.