×

Oznámení

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: media/k2/galleries/10491
středa, 25. říjen 2017

Božena Němcová se dostane na operní jeviště, v Brně bude kněžnou bláznů

Napsal(a) 

Gabriela Tardonová, foto Opera Povera Gabriela Tardonováfoto: Opera Povera

V pátek 17. listopadu bude mít v brněnské Redutě premiéru komorní opera Jsem kněžna bláznů. Operní prvotina skladatelky Lenky Nota mapuje soukromý i tvůrčí život Boženy Němcové. Libreto na základě její korespondence, básní Františka Halase, Vladimíra Holana a Františka Pavlíčka sepsala dokumentaristka Olga Sommerová, v hlavní roli Boženy Němcové se představí mladá mezzosopranistka Jarmila Balážová a mluvenou roli jejího muže ztvární herec Lukáš Rieger. „Přála bych si, aby opera byla inspirací pro pravdivý, svobodný a poctivý život nás všech. Aby upozornila na mnohdy velmi zjednodušený pohled na mimořádnou a složitou osobnost Boženy Němcové, která nám svou statečností, smyslem pro čest, duchovním rozhledem a nekompromisností může být dodnes příkladem,“ řekla o opeře její autorka Lenka Nota.

Ensemble Opera Diversa tímto počinem rozšiřuje svůj repertoár od původně autorské tvorby dua Kyas-Drábek. Snaží se vyhledávat nová či pozapomenutá díla a dosud nedoceněné autory, vynášet na světlo kvalitu, která není tak zjevná. Kromě estetického rozměru má opera díky libretu dokumentaristky Olgy Sommerové, založeném na studiu pramenů a korespondencí, přesah i literárně-historický. Jsem kněžna bláznů je zároveň prvním počinem z diversního dramaturgického cyklu Žena v hlavní úloze. „Božena je přítelkyní všech českých žen, které nerezignovaly na touhu po osobní i společenské svobodě. Je pro nás výzvou a zárukou, že lze zvednout hlavu navzdory zakořeněným předsudkům. Inspiruje nás k odvaze myslet a konat jinak, než se od nás žen od věků očekávalo, nacházet svou identitu a sebeúctu,“ uvedla Olga Sommerová.

Režijní zpracování se ujala mladá operní režisérka Kristiana Belcredi a ženský tvůrčí tandem doplní za dirigentským pultem Gabriela Tardonová. Kromě Jarmily Balážové vystoupí v inscenaci v ansámblových úlohách Tereza Maličkayová, Pavla Radostová, Martin Javorský Aleš Janiga.

Lenka Nota je skladatelka, muzikoložka a hudební publicistka (patří také mezi stálé autory HARMONIE). Věnuje se propagaci soudobé hudby, její publicistická i tvůrčí činnost z většího dílu souvisí s tématy žen v umění. Podstatným inspiračním zdrojem její tvorby je moravský folklór a etnická hudba vůbec. Stěžejní je její duchovně orientovaná tvorba vycházející jak z křesťanské tradice, tak z východních duchovních učení, zejména z budhismu a hinduismu, ovlivněná dlouholetou aktivní praxí jógy.

Galerie Obrázků

{gallery}10491{/gallery}

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.