pondělí, 7. květen 2018

Blažíková a Král na dobrou noc: Supraphon vydává Ukolébavky Pavla Jurkoviče

Napsal(a) 

Ukolébavky zpěváka, hudebníka a učitele, kterému několik generací českých hudebníků vděčí za uvedení do světa hudby, vydává Supraphon na nové desce. Dvaadvacet z nich pro nové album vybral zčásti sám autor a zčásti pak jeho hudební přátelé v čele se sopranistkou Hanou Blažíkovou. Spolu s ní nahrál Jurkovičovy ukolébavky Tomáš Král, cembalistka Jiřina Dvořáková-Marešová, flétnistka Jana Semerádová, gambistka Hana Fleková či houslista Jan Hádek.

Ukolébavky v sobě nezapřou inspiraci lidovou hudbou, zřetelně v nich vnímáme také Jurkovičovu znalost barokních kancionálů. Proto také poetické aranže písní vycházejí především z barokního a lidového instrumentáře. Ano, většinou se hrálo na staré nástroje. Byla tam barokní harfa, barokní housle, francouzská barokní flétna, theorba, ale i moderní kytara nebo cimbál. Velmi důležitou osobou byla Jiřina Dvořáková-Marešová, která se podílela i na vzniku improvizací se Stano Palúchem, které jsou také součástí tohoto alba.“ uvedla Jana Semerádová, která také dodala: „Spojení hudby Pavla Jurkoviče a starých nástrojů mi přijde doslova ideální. Pavel Jurkovič psal tyto ukolébavky jednodušším způsobem, ale je tam určitá zvukovost, která velmi sedí této hudbě. Aranže, které připravili Hana Blažíková a Martin Rudovský, mají v sobě neuvěřitelně barevný svět, který doprovází tyto ukolébavky a texty.“

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.