středa, 10. září 2014

Berlínští a Vídeňští filharmonikové si dají zítra dostaveníčko na Dvořákově Praze

Napsal(a) 

Komorní orchestr Vídeň–Berlín, foto Philipp Horak Komorní orchestr Vídeň–Berlínfoto: Philipp Horak

Komorní orchestr Vídeň–Berlín, jedinečný ansámbl složený z elitních hráčů Berlínské a Vídeňské filharmonie, zavítá již zítra na festival Dvořákova Praha. Berlínští a Vídeňští filharmonikové jsou dva orchestry s kořeny sahajícími do 19. století, které dlouhá léta soupeří o pozici nejlepšího evropského hudebního tělesa. Výjimečné umělecké prolnutí hudebníci dokážou na dílech Antonína Dvořáka - Serenáda pro smyčce E dur, a Sinfonia concertante pro housle, violu a orchestr Es dur a Divertimento D dur Wolfganga Amadea Mozarta.

První společné vystoupení inicioval u příležitosti svých padesátin v roce 2005 dirigent Simon Rattle. Z narozeninového dárku vznikl prestižní komorní orchestr, jenž pod vedením vídeňského koncertního mistra a dirigenta Rainera Honecka spojuje noblesu a dokonalý zvuk rakouské tradice s německou energičností a virtuózní brilancí. S ohledem na vytížení hráčů obou orchestrů je vystoupení na Dvořákově Praze jednou ze vzácných příležitostí, jak se s touto hudební elitou osobně setkat. Pražský koncert obohatí sólista večera francouzský violista Antoine Tamestit.

K poctě české kvartetní škole se připojí například Kvarteto Casals, dlouhá léta rezidenční soubor španělského královského dvora. A dále progresivní francouzské Kvarteto Ebène, Bennewitzovo kvarteto, Talichovo kvarteto a úspěšný Pavel Haas Quartet, který letos získal potřetí prestižní britskou Gramophone Award.

PR

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.