pátek, 30. červen 2017

Barokní dny a noci ve Valticích

Napsal(a) 

 , foto MLŠSH foto: MLŠSH

Mezinárodní letní škola staré hudby ve Valticích letos už po devětadvacáté nabídne svým účastníkům setkání s gregoriánským chorálem, renesančními motety, barokní operou či dobovými tanci, hudbou sólovou, komorní, sborovou nebo orchestrální.

Večerní koncerty již řadu let dotvářejí kulturně společenský význam letní školy a ani letos pestrý koncertní program pro veřejnost s podtitulem Hudební Rendez-vous nebude chybět. Návštěvníci mohou obdivovat nově zrenovované prostory zámecké jízdárny či unikátního barokního divadla. Zámeckou kapli rozezní středověký chorál a všechny prostory včetně nádvoří a zámecké zahrady se promění ve velkolepou Valtickou barokní noc, která bude ve čtvrtek 13.7. jedním z hlavních lákadel celého cyklu. Slavnost budou provázet italské postavy commedia dell‘arte, které zapojí návštěvníky nejen do výuky historických tanců, ale i do křepčení pouličních komediantů. V čase a prostoru se publikum přenese do barokní Francie nebo do zvuku středověkého chorálního zpěvu. Novinkou bude letně střižené občerstvení s nabídkou vín valtické oblasti.

Letošní koncertní cyklus Valtic přivítá nejznámější dílo českého baroka Loutna česká Adama Václava Michny z Otradovic, avšak v nově provedené rekonstrukci podle nedávno nalezeného dobového tisku v podání českého Ensemble Inégal v čele s Adamem Viktorou. Slavnou Beethovenovu 3. symfonii Eroicu uslyší návštěvníci v dobové transkripci pro kladívkový klavír a komorní uskupení. Kopii historického nástroje si do Španělské jízdárny přiveze Petra Matějová, kterou doprovodí Musica Florea. Chorální praxi a středověkou polyfonii přiveze do Valtic Tiburtina Ensemble.

Oblíbené lektorské koncerty poskytnou prostor pro flétnistu Petera Holtslaga (Nizozemí), zpěváky Jürgena Banholzera či Johanna Weisse (Německo), Poppy Holden z Velké Británie, za cembalo usedne Shalev Ad-El a hereckým uměním přispěje Lorenzo Charoy z Francie. Vše, co se bude po celý týden ve 30 třídách studovat, shrne celovečerní představení Láska a nenávist.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.