pátek, 12. září 2014

Anglický tenorista dominoval v soutěži barokní opery

Napsal(a) 

Rupert Charlesworth, foto Paul Kolien Rupert Charlesworthfoto: Paul Kolien

Angličan Rupert Charlesworth vyhrál s přehledem letošní soutěž barokní opery v Innsbrucku. V tradiční záplavě sopránů a mezzosopránů - ve finále jich bylo osm z deseti - je to poprvé kdy zvítězil mužský kandidát. 2. cenu získala Italka Giulia Semenzat a třetí se umístnila Daniela Skork z Izraele. Všem oceněným finalistům je 27 let. Mezinárodní soutěž  barokní opery Pietra Antonia Cestiho (Internationale Gesangwettbewerb für Barockoper Pietro Antonio Cesti) v rakouském Innsbrucku byla poprvé uspořádána před pěti lety v rámci Festivalu staré hudby a je jedinou soutěží toho druhu na světě. V roce 2014 se jí zúčastnilo 98 mladých interpretů barokní opery z 31 zemí. Pietro Antonio Cesti, který v Innsbrucku kdysi žil a pracoval, by se asi divil, jaký je o starou hudbu zájem. Zařadit do programu festivalu soutěž barokní opery byla od uměleckého šéfa Alessandra De Marchiho dobrá myšlenka, protože už od prvního ročníku je tento konkurz velmi populární, ačkoliv finanční odměny (1. cena 4000 eur) nejsou nijak vysoké. Důležitější je, že v porotě jsou intendanti operních domů a šéfové koncertních agentur (Vídeň, Versailles, Benátky, Amsterodam). „Soutěžící se mohou porovnávat s konkurenty a zjistit, jak jsou daleko. To je na začátku jejich kariéry velmi důležité," říká předseda poroty Sebastian Schwarz, umělecký šéf Theater an der Wien. „Mladí pěvci mají možnost následující rok spolupracovat na nové operní produkci festivalu za vedení zkušených umělců a pedagogů. Kromě toho mohou dostat od členů poroty angažmá v jejich operách.“ Jenže to je trochu problém. Rozdíl v interpretaci barokní a klasické opery je u pěvců velmi malý, někdy dokonce neznatelný, zejména u ženských hlasů. Navíc jsou v porotách, rovněž v Innsbrucku, z velké většiny odborníci z běžných operních domů, a tak se často stává, že vítězem se stane kandidát, který má velmi malé znalosti o interpretaci barokní hudby. Tak tomu bylo dosud i v této soutěži, avšak nikoliv letos. Rupert Charlesworth je lyrický tenor pro barokní operu jako stvořený. To předvedl jak v árii Renauda z Lullyho opery Armida, tak zejména v Händelově masque Acis and Galatea. On i ostatní finalisté byli doprovázeni hudebníky z Academie Montis Regalis za řízení Patricka Cohën-Akenina. Všichni finalisté si museli vybrat árii z Armide Jean-Baptiste Lullyho. Tato opera bude za podpory Centre de Musique Baroque de Versailles scénicky předvedena vybranými finalisty soutěže příští rok.

                                                          

Mirek Černý

1943, v temné noci: narozen v Praze a díky příjmení ihned vázán k hudbě (Carl Czerny). 1943-1970: zářný život v komunismu. Jídla bylo dost, demokracie, svobody, toaletního papíru, atd. mnohem méně. 1957-1970: Studie, nejdříve zeměměřič, potom hudební studie, člen profesionálního souboru Pražští madrigalisté, noty vyhrály s velkým náskokem nad metry. 1970-dodnes: ještě více svobody ztraceno svatbou s bruselskou Belgičankou Agnes (1970: dvě svatby v Praze a belgickém Dilbeeku, 2017: stále platné). Vlastník dvou státních příslušností, dvou pasů a dvou (odrostlých) synů. 1970: zabaleny stovky LP-ček s vážnou hudbou a odjezd VW-broukem 902 km směrem na západ. 1970-1984: nejdříve člen rozhlasového sboru, později redaktor Radia 3 (stanice vážné hudby státního rozhlasu). Mezitím studium holandštiny se sotva průměrnými výsledky. Od 1973: bytem v Dilbeeku (u Bruselu). Člen české menšiny v Dilbeeku, která má dohromady jednoho člena (mě samotného). 1983-dodnes: Free-lance novinář deníků De Standaard a Het Nieuwsblad, přivýdělky: úředník min. kultury, regionální ředitel zaměstnavatelské organizace a člen hudebních porot v Belgii a v zahraničí, ministerských komisí, poradních rad, předseda organizace Vlámských novinářů v Antverpách, atd. Současné aktivity: Free-lance novinář deníku Het Nieuwsblad (od 1982) a časopisů De Bond (1982), Tertio (2007), Randkrant (2015) a s hrdostí české Harmonie (1994). Přes dlouhodobou spolupráci se mnou zatím žádné z těchto medií nezkrachovalo.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.