čtvrtek, 30. leden 2020

Alfred Brendel v Praze: dvě setkání a mistrovské kurzy proběhnou v Rudolfinu

Napsal(a) 

Alfred Brendel, foto Petra Hajská/Česká Filharmonie Alfred Brendelfoto: Petra Hajská/Česká Filharmonie
Rakousko-britský klavírista Alfred Brendel se vrací do Prahy, aby uvedl svůj dokumentární profil Člověk a masky, přednášel o svém hudebním životě, o interpretaci pozdních děl Beethovena a Schuberta, ale také aby nabídl mistrovské kurzy talentovaným mladým hudebníkům.

Dvě rezidence proběhnou nejdříve ve dnech 8.– 9. února, a poté 24.– 27. dubna v pražském Rudolfinu a nabídnou mimořádnou příležitost osobního setkání s umělcem, který je i ve svých 89 letech stále činorodou osobností, jejíž záběr zahrnuje celoživotně nejen hudbu, ale také malířství, literaturu či esejistiku.

Alfred Brendel se narodil v roce 1931 v Loučné nad Desnou. Výrazný klavírista se soustavně po celých šedesát let věnoval skladatelům ze středoevropského kulturního prostoru od Bacha přes Schuberta, Liszta až po Schoeönberga. Jako první na světě nahrál v 50. a 60. letech kompletní Beethovenovo dílo, je známý i svým smyslem pro absurditu a specifický humor. Sólovou koncertní kariéru završil 18. prosince 2008 s Vídeňskou filharmonií. Významnou měrou se zasloužil o to, že se Schubertovy klavírní sonáty a Schönbergův klavírní koncert staly součástí běžného klavírního repertoáru, podobně napomohl i některým dílům Franze Liszta. Obdržel čestné doktoráty na mnoha univerzitách včetně Oxfordu a Yale a v roce 1989 se mu dostalo i čestného ocenění Řádu Britského impéria. Kromě hudby je v popředí zájmu Alfreda Brendela také literatura. Publikoval několik knih esejů, vydal tři svazky německy psané poezie. V současnosti vede přednášky, recituje svou poezii a učí mistrovské kurzy na festivalu v Salzburgu a Verbieru, ve vídeňském Musikvereinu a Konzerthausu či londýnské Wigmore Hall.

Projekt Alfred Brendel: Můj hudební život připravila Prague Music Performance v partnerství s Českou filharmonií.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.