sobota, 26. únor 2022

Alexej Gerassimez vystoupí s Rozhlasovými symfoniky v expresivním koncertu pro bicí a orchestr

Napsal(a) 

Alexej Gerassimez, foto Wild und Leise Alexej Gerassimezfoto: Wild und Leise

Německý perkusionista Alexej Gerassimez vystoupí v pondělí 28. února v čele Symfonického orchestru Českého rozhlasu v koncertu finského skladatele Kalevi Aho. Ve druhé části koncertu pod vedením šéfdirigenta Alexandera Liebreicha, zazní Moře od Clauda Debussyho. Přímý přenos z Dvořákovy síně Rudolfina vysílá ČRo Vltava, záznam nabídne ČRo D-dur.

Repertoár perkusionisty a skladatele Alexeje Gerrasimeze obsahuje skladby od klasických po současné, od jazzových přes minimalistické až po jeho vlastní. V Rudolfinu vystoupí v koncertu pro bicí nástroje a orchestr Sieidi. Název odkazuje na obětní kámen, posvátný objekt, rituální místo, jímž se finský skladatel Kalevi Aho (*1949) inspiroval pro více než půlhodinovou kompozici. Pozornost poutá virtuózním exponováním desítky nejrůznějších rytmických i melodických bicích nástrojů, ale také ryze hudebním vyzněním: temnou náladou a sugestivní atmosférou. Bicí umožňují silnou expresivitu nejen rytmy, ale i charakterem zvuku. Sólista putuje během provedení z jedné strany pódia na druhou a zpět, čímž současně vytváří působivý obřad.

Třídílnou skladbu Moře od Clauda Debussyho vnímáme jako ikonické dílo hudebního impresionismu. Paleta nových zvukových barev zachycuje dojem z jemně se vlnícího i bouřícího vodního živlu. Mořem fascinován dokončil skladatel dílo v roce 1905 ve městě Eastbourne na jižním pobřeží Anglie.

Komentáře

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.