čtvrtek, 3. prosinec 2015

Advent po BERGovsku. Večer tří premiér zakončí Život bez Vánoc

Napsal(a) 

Orchestr BERG, foto Pavel Hejn Orchestr BERGfoto: Pavel Hejn

Třemi premiérovými skladbami uvedenými v Českém muzeu hudby zakončí Orchestr BERG v pondělí 7. prosince letošní 15. narozeninovou sezonu. Novinka Jany Vöröšové s výtvarnými animacemi, ikonická skladba francouzského spektralismu a závěr s hudební meditací nad stavem společnosti a světa z cyklu Život bez Vánoc - BERG oslaví advent po svém.

Jana Vörošová patří mezi nejlepší české skladatele mladé generace a Orchestr BERG s ní tak logicky spolupracuje pravidelně. Od roku 2004 uvedl ve světové premiéře již čtyři její skladby. Ta pátá, která se dočká prvního uvedení nyní, je inspirována básní Slyšíš ty ptáky Janina oblíbeného básníka Ivana Wernische a doprovodí ji animace britsko-ruské dvojice Frances Sander a Dimy Berzona vznikající živě do hudby. Sólového partu se zhostí vynikající česká sopranistka Irena Troupová, která se vedle současné hudby specializuje i na autentickou interpretaci staré hudby.

V české premiéře zazní další dvě díla. Partiels francouzského skladatele Gérarda Griseyho má v novodobé hudební historii významné postavení – tato skladba je jednou z prvních, které ohlašovaly příchod nového hudebního směru – spektralismu. Představuje také pro orchestr velkou výzvu. Snad proto ji Orchestr BERG uvádí v české premiéře po více než třiceti letech od jejího vzniku!

Závěr večera, který se uskuteční v době adventu, bude patřit meditativně laděné kompozici Denní modlitby z cyklu Život bez Vánoc. Jejím autorem je dnes již osmdesátiletý gruzínský skladatel Giya Kancheli. V sólových partech se představí běloruský klarinetista Kiryl Tseliapniou a člen chlapeckého sboru Pueri gaudentes, sopranista Adam Bortlík.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.