úterý, 12. březen 2019

A tedy sestoupil: Estonské Velikonoce v Brně

Napsal(a) 

Toivo Tulev, foto muusika Toivo Tulevfoto: muusika

Před třemi lety zněly na Velikonočním festivalu duchovní hudby skladby estonského skladatele Toivo Tuleva. Jeho hudba se teď do Brna vrátí.

Dílo s názvem So Shall He Descend zkomponoval na objednávku festivalu – přímo pro brněnskou katedrálu a pro Květnou neděli. Estonskému skladateli vloni vyšlo u labelu Naxos oceňované album s šesti kompozicemi, které napsal v posledních dvanácti letech. „Estonec Toivo Tulev je jedna z nejvíc fascinujících osobností, které v současnosti působí v zemi, která rozhodně netrpí nedostatkem zajímavých skladatelů,“ píše o něm Gramophone v recenzi na zmíněné album Magnificat.

V souvislosti s vokální hudbou a Estonskem mnohé napadne návaznost na Arvo Pärta, tu ale u Tuleva hledat nutně nemusíme. „Tulev je detailně obeznámen s historickými hudebními styly včetně gregoriánského chorálu, k němuž ve své tvorbě rád odkazuje, ale není mu cizí ani prostředí rockové hudby. Velmi často se inspiruje právě událostmi svatého týdne,“ uvedl dramaturg festivalu Vladimír Maňas. Tulev se učil pod vedením švédského skladatele Svena-Davida Sandströma, studoval taky elektroakustickou hudbu na Cologne Hochschule der Musik, ale přiznává především silné vlivy a podporu od lidí jako Tõnu Kaljuste a Erkki-Sven Tüür. Dlouhá léta zpíval v ansámblech Vox Clamanis nebo Chœur Grégorien de Paris and Heinavanker a je také zakladatel a umělecký vedoucí liturgického hudebního ansámblu Scandicus. V současnosti vede oddělení kompozice na Estonian Academy of Music. Jak se všechny vlivy a zkušenosti promítají do jeho tvorby, můžete zjistit poslechem jeho nové desky, nebo ideálně návštěvou prvního koncertu Velikonočního festivalu duchovní hudby 14. dubna. Kromě Scholy Gregoriana Pragensis na něm uslyšíte například Jaroslava Březinu, Jiřího Hájka a samozřejmě Filharmonii Brno pod vedením svého šéfa Dennise Russella Daviese.

 

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.