pondělí, 28. listopad 2016

338 ZUŠek a Magdalena Kožená. Přípravy na první ročník ZUŠ open pokračují

Napsal(a) 

Magdalena Kožená a malí zpěváčci, foto Jiří Sláma Magdalena Kožená a malí zpěváčcifoto: Jiří Sláma

Díky Nadačnímu fondu Magdaleny Kožené se 30. května příštího roku uskuteční nejrozsáhlejší kulturní akce v historii České republiky, která upozorní na význam uměleckého vzdělávání dětí. Do prvního ročníku celostátního happeningu ZUŠ Open se již nyní zapojilo 338 základních uměleckých škol z různých koutů Čech a Moravy. Akce se tedy aktivně zúčastní více než dvě třetiny ze všech 488 registrovaných základních uměleckých škol u nás. Na náměstích, v ulicích, kulturních domech, divadlech i v galeriích či v parcích proběhne oslava umění. Hlavními protagonisty oslav se stanou malí umělci, žáci i celé umělecké soubory škol. 

Velmi si vážím toho, že se do prvního ročníku ZUŠ Open přihlásil tak velký počet škol a že o sobě školy chtějí dát vědět prostřednictvím našeho projektu. Jako absolventka ,lidušky‘ si dobře uvědomuji, jak zásadní jsou právě první léta hudebního vzdělávání. O tom, zda se dítě bude nebo nebude zajímat o umění, rozhodují nejen rodiče, ale často také právě učitelé v ZUŠkách,“ dodává k projektu světoznámá česká mezzosopranistka, zakladatelka a patronka pořádajícího nadačního fondu Magdalena Kožená. 

Celostátní happening základních uměleckých škol ZUŠ OPEN se uskuteční v úterý 30. května 2017 na 338 školách po celé České republice. Akce má za cíl posílit respekt, zviditelnit práci i aktivity škol a prezentovat celou šíři umění mimo jejich běžně užívané prostory. Veřejnost si bude moci vybrat z bohatého programu škol, ve kterém nebudou chybět koncerty, taneční vystoupení, muzikály, divadelní představení a výstavy.

 „Nesmírně příjemně mě překvapily positivní ohlasy na ZUŠ Open nejen ze strany škol a uměleckého světa ale i z jiných oblastí společenského života. Poděkování patří všem lidem, kteří se k nám připojují a projekt se rozhodli podpořit,“ doplňuje k projektu mezzosopranistka Magdalena Kožená. 

V České republice funguje 488 základních uměleckých škol, ve kterých studuje 247 tisíc žáků. Aktuálně nabízejí čtyři základní obory – hudební, taneční, výtvarný a literárně-dramatický. V letech 1961–1990 nesly název lidové školy umění. „Lidušky“ a „zušky“ jsou natolik tradiční součástí naší kulturní identity, že jsou a byly chápány společností zcela samozřejmě. Přesto se čas od času zpochybňuje jejich význam. ZUŠ Open je připravován ve spolupráci s Asociací základních uměleckých škol. Podrobnosti jsou k dispozici na www.zusopen.cz.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.