středa, 21. duben 2021

Recitály 127. sezony Českého spolku pro komorní hudbu budou v režii Josefa Špačka. Přizve Geralda Finleyho, Franka Petera Zimmermanna a Markétu Cukrovou

Napsal(a) 

Josef Špaček, foto Petr Chodura Josef Špačekfoto: Petr Chodura

Český spolek pro komorní hudbu uskuteční v příští sezoně 28 koncertů v pěti řadách. Kurátorem exkluzivního recitálového cyklu bude houslista Josef Špaček. Ze sólistů vystoupí například barytonista Gerald Finley, mezzosopranistka Markéta Cukrová či houslista Frank Peter Zimmermann, z ansámblů Belcea Quartet, Slowind Quintet, ale i Komorní orchestr České filharmonie. První koncert nové sezony je naplánován na 4. října. Abonentní cykly a vstupenky na mimořádné koncerty budou v prodeji od pondělí 26. dubna 2021. Prodej jednotlivých vstupenek na abonentní koncerty začíná v pondělí 7. června 2021.

Máme za sebou velmi zvláštní sezonu, kdy jsme všichni byli v průběhu roku ochuzeni o řadu výjimečných koncertů. V důsledku koronavirových opatření odpadal koncert za koncertem v míře, jakou asi nikdo z nás nezažil. Z plánovaného kompletního provedení smyčcových kvartetů Ludwiga van Beethovena se neuskutečnilo téměř nic, torzo zbylo i z exkluzivní nové řady R,“ upozorňuje dramaturg Českého spolku pro komorní hudbu Radek Křižanovský. „Věřme, že situace v sezoně 2021/2022 bude příznivější a my budeme mít opět možnost těšit se z hudby v prostředí tří nejkrásnějších pražských sálů. Pokud to bude jen trochu možné, mojí snahou bude znovu oslovit domácí i zahraniční umělce, kteří byli plánovaní na sezonu 2020/2021 a umožnit jejich opětovná vystoupení v co nejbližší době. U některých z nich se to naštěstí podařilo již v tomto roce,“ zdůrazňuje.

Český spolek pro komorní hudbu připravil 28 koncertů rozprostřených do pěti cyklů. Čtyř tradičních – Cyklu I a II ve Dvořákově síni Rudolfina, Hudebních podvečerů v Sukově síni, Dopoledních koncertů v sále Martinů – a stále ještě nové exkluzivní recitálové řady R, probíhající taktéž ve Dvořákově síni. V dramaturgii se letos významněji objeví díla Johannesa Brahmse, Antonína Dvořáka nebo Wolfganga Amadea Mozarta. A nezůstane pouze u smyčcových kvartet. Větší prostor dostanou v této sezoně i domácí klavírní tria. Ať už je to jubilující Guarneri Trio Prague, které oslaví 35 let trvání souboru, nebo např. Smetanovo trio a Eben trio.

Gerald Finley, foto Sim Canetty-Clarke Gerald Finleyfoto: Sim Canetty-Clarke

V loňském roce vznikla v Českém spolku pro komorní hudbu nová role tzv. kurátorů. Spočívá v tom, že si významná domácí či zahraniční osobnost komorní hudby může ve spolupráci s dramaturgem vytvořit svůj vlastní cyklus v rámci jedné či dvou řad. Po loňském kurátorovi, jímž byl rakouský violoncellista Clemens Hagen, se této úlohy ujal domácí interpret, houslista Josef Špaček, který si pozval domácí i zahraniční sólisty. Josef Špaček vystoupí i v recitálové řadě spolu s italským klavíristou Federicem Collim. Dalšími jmény této řady budou barytonista Gerald Finley a houslista Frank Peter Zimmermann, který poprvé v Praze vystoupí v této komornější, recitálové podobě. Milovníky klavíru jistě potěší i sólové vystoupení klavíristky Yuji Wang, která bude v sezoně 2021/2022 rezidenční umělkyní České filharmonie.

Jedním z přesunutých koncertů z jara 2020 je společné vystoupení Bennewitzova kvarteta a kontrabasisty Wiese de Boevé nebo vystoupení Markéty Cukrové v programu italské písňové tvorby 17. století. V několika případech se v zajímavých programech podařilo propojit zahraniční soubory s domácími sólisty. Jedná se zvláště o společný koncert klavíristy Miroslava Sekery s londýnským Belcea Quartetem nebo klavíristy Jana Bartoše v málo slýchaném programu s dechovým kvintetem ze Slovinska, Slowind Quintetem. Dalším jubilantem slavícím v této sezoně neuvěřitelných 75 let od založení je americký Juilliard String Quartet, který v rámci evropského turné poctí svou návštěvou i Prahu.

Na programu jsou také dva koncerty Komorního orchestru České filharmonie řízené koncertními mistry Jiřím Vodičkou a Janem Mráčkem nebo už tradiční vystoupení Harmonie českých filharmoniků pod vedením dirigenta a hornisty Ondřeje Vrabce. Žesťové soubory zastoupí Czech Brass a v dramaturgii se objeví Prague Philharmonia Wind Quintet, jehož koncert je také přesunutý z loňské sezony. V již tradiční spolupráci s festivalem Dny Bohuslava Martinů se uskuteční vystoupení Petra Nouzovského, Kateřiny Váchové Soukalové a Ivo Kahánka, brněnskou hudební scénu budou reprezentovat houslista František Novotný a klavírista Igor Ardašev. Prostor dostanou i mladí umělci, vítězové významných domácích i zahraničních soutěží. Za zmínku stojí určitě i společný koncert Zemlinského kvarteta s klavíristou Markem Kozákem.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.