pondělí, 12. říjen 2015

Rozpačitý Bieitův Tannhäuser

Napsal(a) 

Tannhäuser, foto Annemie Augustijns Tannhäuserfoto: Annemie Augustijns

Opera Flandry odstartovala novou sezonu Wagnerovým Tannhäuserem. Ten, kdo očekával hodně sexu a z toho vycházející skandály, jak tomu bylo v jeho minulé inscenaci Weillova Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny, byl bezpochyby zklamán, ale i ten, kdo se domníval, že ho španělské enfant terrible a jeho skupina překvapí inspirativními scénami, odcházel stejně nespokojen. A plný sál premiérového představení to dal zcela jasně najevo častými výkřiky nespokojenosti.

Všechny tři dějství opery ztrácejí v jeho koncepci jakoukoliv spojitost. Z údolí pod Wartburkem se stal sice technicky zajímavý, ale málo funkční tmavý prales. Hrad Wartburk naopak září nádherně bílou postmoderní architekturou, ale opět nepřesvědčivě. Z původního Wagnera zůstává velmi málo, silné náboženské přesvědčení nebo ony středověké legendy se opět vytratily a Calixto Bieito je nenahradil ničím jiným.

Tannhäuser, foto Annemie Augustijns Tannhäuserfoto: Annemie Augustijns

Naštěstí je tu také hudební ztvárnění pod vedením šéfdirigenta Dmitrije Jurowského. Jen ta předehra ještě není ono, jakoby se orchestr musel nejdříve rozehrát. Možná je jeho interpretace Wagnerovy partitury až příliš analytická, avšak je zároveň jasná, instrumentálně průhledná a wagnerovsky majestátní. Nevím, kde Opera Flandry našla tolik výborných sboristů, kteří podpořili původní členy sboru. Geniální sborové scény v Tannhäuserovi vyznívají v podání sborů připravených Janem Schweigerem ideálně.

Němec Burkhard Fritz pěvecky určitě obstál, jen ta urostlá postava krásného Heldentenora, do kterého jsou všechny ženy příběhu zblázněné, mu výrazně chybí. To, co chybělo Tannhäuserovi, měly všechny ženské postavy. Role Alžběty byla svěřena (v 1. obsazení) berlínské sopranistce Annette Dasch a to byla trefa do červeného. Před 13 lety začínala svoji mezinárodní kariéru právě v Antverpách. Mezitím udělala neobvykle velký pokrok nejen pěvecky, ale i herecky, a tak se divím, že si vedle turné s Berlínskými filharmoniky a Rattlem našla čas i pro Vlámskou operu. Mluvit o sympatické Dasch v superlativech není nic výjimečného, velmi příjemné překvapení však byla litevská sopranistka Ausrine Stundyte (Venuše) z Vilniusu. Obě vytvořily silně charakterní role. Není vůbec náhodou, že ve stejnou dobu bylo oznámeno, že obě umělkyně jsou nominovány do ročenky Opernweltu. To platí i o Opeře Flandry v kategorii nejlepší opera minulé sezony.

Mirek Černý

1943, v temné noci: narozen v Praze a díky příjmení ihned vázán k hudbě (Carl Czerny). 1943-1970: zářný život v komunismu. Jídla bylo dost, demokracie, svobody, toaletního papíru, atd. mnohem méně. 1957-1970: Studie, nejdříve zeměměřič, potom hudební studie, člen profesionálního souboru Pražští madrigalisté, noty vyhrály s velkým náskokem nad metry. 1970-dodnes: ještě více svobody ztraceno svatbou s bruselskou Belgičankou Agnes (1970: dvě svatby v Praze a belgickém Dilbeeku, 2017: stále platné). Vlastník dvou státních příslušností, dvou pasů a dvou (odrostlých) synů. 1970: zabaleny stovky LP-ček s vážnou hudbou a odjezd VW-broukem 902 km směrem na západ. 1970-1984: nejdříve člen rozhlasového sboru, později redaktor Radia 3 (stanice vážné hudby státního rozhlasu). Mezitím studium holandštiny se sotva průměrnými výsledky. Od 1973: bytem v Dilbeeku (u Bruselu). Člen české menšiny v Dilbeeku, která má dohromady jednoho člena (mě samotného). 1983-dodnes: Free-lance novinář deníků De Standaard a Het Nieuwsblad, přivýdělky: úředník min. kultury, regionální ředitel zaměstnavatelské organizace a člen hudebních porot v Belgii a v zahraničí, ministerských komisí, poradních rad, předseda organizace Vlámských novinářů v Antverpách, atd. Současné aktivity: Free-lance novinář deníku Het Nieuwsblad (od 1982) a časopisů De Bond (1982), Tertio (2007), Randkrant (2015) a s hrdostí české Harmonie (1994). Přes dlouhodobou spolupráci se mnou zatím žádné z těchto medií nezkrachovalo.

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 701

Novinky emailem

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.