pondělí, 7. prosinec 2015

Ostravský cyklus královen uzavře Donizettiho Roberto Devereux

Napsal(a) 

Jana Šrejma Kačírková (Alžběta, anglická královna), fofo Martin Popelář Jana Šrejma Kačírková (Alžběta, anglická královna), fofo Martin Popelář

Třídílný donizettiovský cyklus ostravské opery na náměty ze života britských královen zakončí inscenace Roberto Devereux, která bude mít premiéru 10. prosince 2015 v 18.30 hodin v Divadle Antonína Dvořáka.

Děj opery je vystavěn na proměňujících se vztahových rovinách a posléze se stáčí kolem povstání v roce 1601. Stárnoucí panenskou královnu Alžbětu ukazuje jako emocionálně zraněnou ženu, která prožívá psychická muka poté, co podepsala rozsudek smrti nad svým posledním milencem Robertem Devereuxem. „Je to v pořadí už moje šestá operní režie. Baví mě společně s interprety hledat výstižné herecké ztvárnění jednotlivých postav. Herectví v opeře považuji za neoddělitelnou složku pěveckého výkonu. Snažím se pochopit autora, číst z partitury a nechat na sebe působit sílu hudby. Pomáhá mi k tomu naštěstí i moje hudební vzdělání – hra na klavír a studium zpěvu,uvedl šéf souboru činohry Národního divadla moravskoslezského a režisér inscenace Peter Gábor.

Luciano Mastro (Roberto Devereux), foto Martin Popelář Luciano Mastro (Roberto Devereux)foto: Martin Popelář

Scénograf Michal Syrový řekl, že ctí dějinné zasazení příběhu: „Ve scénograficko-kostýmní složce navazujeme hlavně na princip absence potřeby o jakousi šokující aktualizaci. Děj opery je zasazen do konce 16. století a zasazení do této doby více či méně ctíme." Pod taktovkou Sandera Teepena se diváci mohou těšit na skvostné obsazení hlavních rolí. Poprvé se na  ostravském jevišti představí Seyoung Park (Alžběta), německá sopranistka korejského původu, a  slovinská mezzosopranistka Jadranka Juras (Sára), která dlouhou dobu působila jako popová a jazzová zpěvačka. Přímo pro tyto role byly vybrány hudebním ředitelem opery Jakubem Kleckerem z předzpívání, konaného na  podzim roku 2014. V  hlavních rolích kromě zmíněných dam účinkují Jana Šrejma Kačírková (Alžběta, anglická královna), Martin BártaDavid Szendiuch (Vévoda z  Nottinghamu), Michaela Kapustová (Sára, vévodkyně z  Nottinghamu), Philippe Do / Luciano Mastro (Roberto Devereux).

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.