středa, 12. červen 2019

Národní divadlo zakončí sezonu Daliborem, na pražské scéně se díky tomu znovu objeví Kateřina Hebelková

Napsal(a) 

 , foto Patrik Borecký foto: Patrik Borecký

Poslední operní premiérou pražského Národního divadla v této sezoně bude Smetanův Dalibor. V režii Jiřího Nekvasila a pod hudebním vedením Jaroslava Kyzlinka se v hlavních rolích představí Peter Berger, Adam Plachetka, Svatopluk Sem nebo Kateřina Hebelková.

Letošní sezonu v Praze i v Brně zahajovala Libuše (recenze zde a zde), smetanovský oblouk se tedy pomyslně uzavře premiérou 27. června. V roli rytíře Dalibora se představí Peter BergerMichal Lehotský, coby Vladislav, král český, vystoupí Adam Plachetka v alternaci se Svatoplukem Semem. V dalších rolích se představí Dana Burešová, Veronika Holbová, Alžběta Poláčková, Jiří Sulženko a Jan Šťáva.

 , foto Patrik Borecký foto: Patrik Borecký

Po delší době se v nové pražské inscenaci představí také Kateřina Hebelková, která v Národním divadle debutovala v lednu 2016 jako Angelina v Rossiniho Popelce (rozhovor, který jsme s ní k této inscenaci natočili, můžete číst zde). Hebelková byla od roku 2008 do 2014 v angažmá v Landestheater Linz, kde nastudovala Cherubína, Angelinu nebo Octaviana v Růžovém kavalírovi.  V Opéra Dijon vystoupila v roce 2014 jako Varvara v Kátě Kabanové, v Theater Freiburg v roce 2015 jako Orfeus (Gluck: Orfeus a Eurydika) a Královna ze Sáby (Goldmark). Na koncertním pódiu se několikrát podílela na provedení Mahlerovy Písně o zemi a Písní o mrtvých dětech (např. ve vídeňském Musikvereinu s Bruckner Orchester Linz pod vedením Dennise R. Daviese). V roce 2016 vystoupila v roli Pandury ve světové premiéře Eggertovy opery Terra nova a o rok později v titulní roli v premiéře Morseho opery Frau Schindlerv mnichovském Gärtnerplatztheater. V pražském Daliborovi bude alternovat s Danou Burešovou roli Milady, zároveň ji v těchto dnech můžete slyšet v současné inscenaci Carmen (18. 6. a 1. 7.).

 , foto Patrik Borecký foto: Patrik Borecký

Výběr obou smetanovských titulů odráží záměr uměleckého vedení Opery ND, které chce do roku 2024 ke 200. výročí narození Bedřicha Smetany postupně uvést všechny jeho opery. Od prvního provedení na jevišti Národního divadla roku 1886 byl Dalibor pravidelně uváděn a dočkal se téměř jedenácti stovek představení. Jedním z prvních zahraničních nastudování Dalibora byla v roce 1897 vídeňská inscenace ctitele Smetanova díla Gustava Mahlera. V roli Dalibora v minulosti excelovali například Karel Burian nebo Beno Blachut.

Komentáře

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.