pondělí, 11. leden 2016

Lovci perel v kulisách moderního slumu a v českých kinech

Napsal(a) 

Diana Damrau v Les Pêcheurs de Perles, foto MET Diana Damrau v Les Pêcheurs de Perlesfoto: MET

Na rukou tetování, na nohou gumové žabky. I tak může vypadat hrdina představení v Metropolitní opeře. V Británii oceňovaná filmová a televizní režisérka Penny Woolcock, která debutovala v Met naturalisticky pojatou operou Johna Adamse Doctor Atomic, zasadila typicky romantický příběh milostného trojúhelníku Bizetových Lovců perel do kulis chudinského přístavního městečka, jež připomíná soudobý slum.

Druhé nejslavnější dílo francouzského romantika, se vrací na prkna Metropolitní opery po dlouhých sto letech. Premiéra inscenace se odehrála na Silvestra a záhy po ní se začaly rojit oslavné kritiky. Vedle mistrovských výkonů protagonistů tenoristy Matthewa Polenzaniho, barytonisty Mariusze Kwiecieńa a sopranistky Diany Damrau si všímají také originálního jevištního zpracování osobité režisérky Penny Woolcock. Mezi dvěma tisícovkami sálů v 70 zemích světa, které se k přímému přenosu v sobotu 16. ledna od 18:45 připojí, bude také 26 kin v českých a moravských městech.

Polenzani v Met debutoval už před 18 lety v drobné roli bojara Chruščova v Musorgského Borisi Godunovovi. Jeho výkon mohli diváci přenosů naposledy obdivovat v prosinci v bonusové Kouzelné flétně, inscenaci z roku 2006, ve které ztvárnil roli Tamina. Zkouší také hlavní roli v ostře sledované premiéře Donizettiho opery Roberto Devereux, která se chystá na jaro letošního roku. S Donizettim má bohaté zkušenosti také polský barytonista Mariusz Kwiecień, který se zapsal do paměti diváků přenosů svým výkonem v opeře Lucia z Lammermooru, v níž v roce 2009 bravurně ztvárnil roli Enrica.

Mariusz Kwiecień je podle lednových kritik doslova ideálním představitelem Zurgy. „Jeho výkon dodává roli mužnou autoritu i drsnou něžnost,“ píše New York Magazine. Prestižní New York Times zase oceňují „naleštěnost a bohatou lyričnost jeho tónů“. Diana Damrau je v roli kněžky Lejly podle The Wall Street Journal „strhující a mnohostranná“ s dokonale „lehkou a křehkou koloraturou“. Německá sopranistka, superhvězda ověnčená operním „Oscarem“ z roku 2014, zazářila ve stejné roli už v Divadle na Vídeňce (Theater an der Wien). Orchestřiště tentokrát ovládne italský dirigent Gianandrea Noseda a celým večerním přenosem z Met provede americká sopranistka Patricia Racette.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.