Janáčkův Brouček se po padesáti letech vrací do Ostravy – s Robertem Jindrou a SKUTRem

Ve čtvrtek 16. října v 18.30 hodin se v Divadle Antonína Dvořáka v Ostravě uskuteční první operní premiéra sezóny 2014/2015 – Janáčkovy Výlety páně Broučkovy. Na ostravské jeviště se operní putování pana Broučka vrací po padesáti pěti letech. „Myslím si, že tato opera je zcela mimořádná nejen v kontextu díla Leoše Janáčka, ale také v kontextu světového operního repertoáru vůbec. Její partitura je velice pestrá a bohatá na barevnost, hravost a určitou rytmickou ‚nervóznost‘. Věřím, že Výlety páně Broučkovy budou nejen obohacením našeho repertoáru v rámci Roku české hudby 2014, ale zejména posunou celý soubor opery NDM dál na cestě (nejen) janáčkovské interpretace,“ uvedl hudební ředitel opery NDM a zároveň dirigent inscenace Robert Jindra.

Výlety páně Broučkovy, foto NDMInscenaci vytvořil režijní tandem SKUTR (Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský), který ke svému pojetí Broučkova fantaskního putování uvádí: „Šlo nám především o zobrazení takového everymana, který je tak trochu sám a nešťastně zamilovaný. Někdo, kým na chvíli byl každý z nás. To je pro nás pan Brouček. Člověk s neuvěřitelnou fantazií, kterému se ale ostatní smějí. A pak jsme chtěli také pracovat s realitou, která se posouvá do určité snové reality.“ Scéna je dílem Jakuba Kopeckého a kostýmy navrhla Simona Rybáková. Na inscenaci se dále podílel choreograf Jan Kodet a sbormistr Jurij Galatenko.

V hlavní roli Matěje Broučka se kromě Arnolda Bezuyena představí mexický tenorista Jorge Garza, jenž v NDM před dvěma lety zazářil v roli Toma Rakewella ve Stravinského Životu prostopášníka. V dalších rolích vystoupí Agnieszka Bochenek-Osiecka / Jana Sibera (Málinka / Etherea / Kunka), Jérôme Billy / Adam Zdunikowski (Mazal / Blankytný / Petřík), Martin Gurbaľ / František Zahradníček (Sakristán u sv. Víta / Lunobor / Domšík u Zvonu), Ivan Kusnjer / Svatopluk Sem (Svatopluk Čech) a řada dalších.

 

Sdílet článek: