Soutěž o novou nahrávku Collegia Marianum

Emotivní starozákonní text Nářků, připisovaných proroku Jeremiášovi, se již od středověku stal předlohou vícero zhudebnění. To Zelenkovo mezi nimi zaujímá významné místo. Jako jedno z prvních vrcholných Zelenkových děl na drážďanském dvoře patří Lamentace proroka Jeremiáše mezi kompozice určené pro Svatý týden, kterým vrcholí velikonoční příběh Ukřižování a Vzkříšení. Lamentace se provozovaly v rámci temných hodinek zvaných Tenebrae a autorovi se v nich podařilo propojit kontemplativní rovinu se silným dramatickým nábojem.

Collegium Marianum přináší vůbec první komplet Lamentací v novém miléniu, nahrávku důslednou v instrumentaci, interpretačně hlubokou a výraznou v pojetí tří hvězdných sólistů: Damien Guillon – kontratenor, Daniel Johannsen – tenor, Tomáš Král – bas. Collegium Marianum řídí umělecká vedoucí Jana Semerádová. Desku můžete získat, zašlete-li správnou odpověď na soutěžní otázku do 21. 10. na adresu [email protected].

OTÁZKA: V roce 1969 vyšlo první české album s Lamentacemi proroka Jeremiáše. Který dirigent a muzikolog toto Zelenkovo dílo nahrál?

 

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější