sobota, 12. březen 2005

Večer lásky

Napsal(a) 

Večer lásky Večer lásky
Prosincová návštěva Dagmar Peckové v Praze vyvrcholila dvěma koncerty se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK (21. a 22. 12., Smetanova síň Obecního domu). Serge Baudo uvedl zasvěceně a s patřičným rozletem taneční báseň La Péri (včetně Fanfáry ) a Ravelův La Valse , který už mnohokrát padl do oka nejednomu choreografovi jako dialog muže a ženy. Téma lásky obsahuje i suita z baletní hudby El amor brujo Manuela de Fally. Tato skladba by sice měla naturelu Dagmar Peckové vyhovovat, opak byl však pravdou. Dělala co mohla a normální posluchač byl nadšen, ale Falla evidentně není její šálek kávy. Dost se trápila a bylo znát, že Falla není jejím repertoárovým autorem. (Čarodějnou lásku prý prosadil do programu dirigent.) Naproti tomu Zemlinského cyklus Šesti zpěvů na slova Maurice Maeterlincka op. 13 zpívala úžasně; jako by se "země pohnula". Byl to jednoznačný vrchol koncertu. Večer měl jen jednu zásadní vadu - v programu chyběly překlady textů, což vnímání jemné, secesní krásy Zemlinského a Maeterlincka dost uškodilo.

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.