pátek, 20. červenec 2012

Surfujte! NuBerg

Napsal(a) 

Orchestr Berg (www.berg.cz) v každé své sezoně, která na rozdíl od jiných orchestrálních sezon kopíruje běh roku, uvádí několik premiér skladeb českých autorů. Z nich je na počátku následujícího roku vybrána ta, která nejvíce zaujala veřejnost i odbornou porotu. Soutěž dostala hravé jméno NuBerg, tedy new Berg = novinka Bergu. Soutěžní skladby si lze (v živých nahrávkách, pořízených během koncertů) poslechnout přímo na internetových stránkách orchestru (kromě aktuálních nahrávek tu jsou archivovány i nahrávky ze všech předchozích ročníků), případně na CD, které bývá přikládáno k časopisu, jenž je mediálním partnerem soutěže – v minulosti to býval kulturní čtrnáctideník A2, letos týdeník Literární noviny. Ukázky všech skladeb jsou také na www.youtube.com.

NuBerg ze skladeb premiérovaných roku 2011, byl pátou soutěží v pořadí. Posluchači vybírali ze šesti novinek. Jejich autoři patří k mladší generaci, jsou narozeni mezi léty 1975 a 1985, lépe než jejich starší kolegové si proto rozumějí s internetem.

Hned dva z nich – Roman Pallas a Ondřej Štochl – patřili (a druhý z nich stále patří) mezi členy skladatelského sdružení Konvergence. O něm se (včetně možnosti poslechu ukázek z kolektivního alba) více dozvíte na http://konvergence.org nebo http://eldar.cz/jitro/konvergence/. Štochl má navíc svoji internetovou stránku – , na níž najdeme dostatek zajímavých informací, rozhovorů, recenzí a audio ukázek. Čerstvě tu najdeme link na skladatelův rozhovor v České televizi () a odkaz na rozhlasové Rondo, věnované hudbě Ondřeje Štochla (http://prehravac.rozhlas.cz/audio/2549632). Pallas je mj. sbormistrem souborů Puellae cantantes a Syrinx (o aktivitách obou sborů čtete na http://pan.own.cz).

Samostatnou internetovou stránku má také Jan Trojan (www.jantrojan.cz). Na ní najdete kromě informací a ukázek i odkazy na internetové stránky dalších skladatelů mladší generace. Trojan představuje své skladby také na You Tube, stačí vepsat jméno do vyhledávacího řádku.

Michala Nejtka znají čtenáři HARMONIE jako recenzenta (http://www.muzikus.cz/autori/Michal-Nejtek). Na www.davidkoller.cz/band/ ho ale objevíte i ve zcela jiných hudebních souvislostech. V kapele Davida Kollera (a nejen v ní) hraje na klávesové nástroje. Skládá také na objednávky zahraničních festivalů soudobé hudby – podrobnosti například na http://www.swr.de/swr2/festivals/donaueschingen/komponisten/-/id=3500652/nid=3500652/did=3329676/1ets859/index.html.

Velmi pečlivě vede své stránky Jan Dušek – na www.jan-dusek.com se představuje jako skladatel i klavírista. Zmapovány má i mediální ohlasy své tvorby a koncertování.

Internetovou stopu Jany Vöröšové najdete například na You Tube. Poslechnout si můžete její smyčcový kvartet Lullabies v provedení kvartetu Miloslava Ištvana (http://www.youtube.com/watch?v=Sn LqAM1ikow ).

Vítězem pátého ročníku NuBergu se stal Ondřej Štochl se skladbou Modrá – čistá a křehká , hlas veřejnosti získal Jan Dušek za hudební doprovod němého filmu Dítě ghetta (i ten lze na stránkách Bergu zhlédnout).

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.