úterý, 29. březen 2011

Surfujte! Červenec

Napsal(a) 

O jednom červencovém jubilantu byla tu už řeč v červnu – o Gustavu Mahlerovi. Sto padesát let od jeho narození, to není ale zdaleka jediné hudební výročí, které se s letošním červencem pojí. Na 5. července připadá například sto třicet let od narození Jana Kubelíka, technicky velmi zdatného houslisty, který by podle dnešních měřítek patřil mezi světové hvězdy. Hrál mimo jiné královně Viktorii. Traduje se, že od roku 1900 koncertoval Kubelík ve více než padesáti státech na více než šesti tisících koncertech. A z toho se odvozuje, že ho mohlo slyšet až na pět milionů posluchačů. Kubelíkova sláva však pominula už ve třicátých letech. Poslední koncert dával 11. května 1940 v místech spojených se životem své matky. Neveklov mu tehdy poskytl čestné občanství a váží si ho dodnes – na oficiálních stránkách obce (www.neveklov.cz ) najdete nejen jeho medailon, ale i obrazové dokumenty z jeho života. O hudebníkově životě se tu dozvíte víc, než na oficiální stránce Společnosti Jana Kubelíka (www.sdmusic.cz/jankubelik ). Tam ostatně neumí ani správně spočítat, kolik let od jeho narození letos uplynulo. Několik historických záznamů Kubelíkovy hry si lze poslechnout na www.youtube.com .

Početněji je na You Tube zastoupen slovinský renesanční skladatel Jacob Handl Gallus, od jehož narození uplyne 3. července čtyři sta šedesát let. Soupis jeho díla (i s notovými záznamy ve formátu pdf) najdete na http://icking-music-archive.org . Český heslář na Wikipedii je k němu skoupý, za podrobnějšími informacemi je třeba jít do hesla v angličtině či ještě spíše ve slovinštině.

Erik Satie, další červencový jubilant (1. července – 85 let od úmrtí), má i svoji internetovou stránku www.af.lu.se/~fogwall/satie.html . Obsahuje množství statí (přeložených do angličtiny), soupis díla, několik audioukázek, fotografie. Další stránku věnovanou jeho životu a dílu lze nalézt na adrese www.erik-satie.com . Mezi videonahrávkami se Satieho hudbou se najdou i rarity. Na http://eyhdi2cassandrias.multiply.com/video/item/539/ představuje například doprovod k surrealisticky laděným snímkům marseilleského fotografa Gilberta Garsina. You Tube nabízí i krátkou dadaistickou hříčku Reného Claira z roku 1924 Přestávka, v níž Satie vystupuje spolu s malířem a básníkem Francisem Picabiou. Pozoruhodný je i soupis filmů, v nichž Satieho hudba zní – najdete ho na www.imdb.com .

Sto třicet let uplyne – 24. července – od narození Ernsta Blocha, amerického skladatele švýcarského původu. Na skvělém serveru věnovaném americké vážné hudbě je k poslechu připraven jeho Smyčcový kvartet č. 2 z roku 1945 – http://artofthestates.org/cgi-bin/piece.pl?pid=14 . Odtud vede přímý link na velmi podrobnou osobní stránku www.ernestbloch.org . Podrobnou diskografii lze nalézt na http://claude.torres1.perso.sfr.fr/Bloch . Jistá japonská stránka (vedená japonsky i anglicky) chce být průvodcem mladého člověka dílem Ernsta Blocha, viz http://homepage3.nifty.com/bloch .

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.