pondělí, 16. květen 2011

Stane se… v Praze

Napsal(a) 

Česká hudební scéna zažila už řadu pokusů o neformální hudební výchovu nejmladších a mladých. Česká filharmonie sice opustila dávné neumannovské programy ČF dětem, po kterých zůstaly alespoň zvukové nahrávky, i poměrně nedávné vzdělávací programy pro středoškoláky, zato se zaměřuje ještě na děti spočívající v mateřském bříšku. FOK má cyklus vhodný pro společnou návštěvu rodičů a dětí. Iniciativa, se kterou nyní přicházejí Struny podzimu, je však patrně první tohoto druhu v rámci českých hudebních festivalů.

Doprovodný program festivalu, nazvaný Kouzlo z objevování, cílí na hravé rodiče s dětmi. „Chtěli jsme připravit takový program, který by nejen interaktivním způsobem rozvíjel vztah dětí k hudbě, tanci a k umění obecně, ale u kterého by se mohly bavit společně se svými rodiči. A navíc si vlastně vychováváme publikum do našich příštích patnácti let,“ říká Marek Vrabec, umělecký ředitel Strun podzimu.

Odhalování rozmanitých zákoutí hudebního světa je přitom spojeno s poznáváním vzdálených kultur. O prvním říjnovém víkendu se tedy děti budou moci v pražském divadle Kolowrat zapojit nejen do malování hudby či hlasohrátek, ale poznají také africké rytmy, andaluské flamenko či podmanivé tóny z Indie.

Koncept programu byl vytvořen s ohledem na různé věkové skupiny dětí od 4 až do 15 let. Přípravy a vedení jednotlivých workshopů a interaktivních koncertů se ujaly výrazné tvůrčí osobnosti domácí kulturní scény. Hlasy a rytmy je název interaktivního koncertu připraveného pro děti už od 4 let. Jeho vedení se ujaly členky známé ženské vokální skupiny Yellow Sisters, které společně s účastníky programu vyzkouší rozličné experimenty s hlasem a ponoří se do hledání originálních způsobů vyjádření melodie a rytmu. Performer, hudebník a multimediální umělec Petr Nikl povede interaktivní workshop Malujeme hudbu v písku. S využitím dotykového objektu Golem, který je součástí mezinárodního projektu Orbis pictus aneb..., bude mít každé z dětí možnost stvořit vlastního imaginárního Golema a na vlastní kůži okusit magický zážitek z psaní světlem a zvukem.

Všechny programy, včetně kursu fotografování, jsou vhodné pro začátečníky a předpokládají aktivní zapojení nejen dětí, ale i rodičů. Podrobné informace o programu a možnost rezervace vstupenek na www.strunypodzimu.cz.

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.